Menu
menu  Strona Główna
menu  Kontakt
menu  Aktualności
menu  Szkoła
menu  Patron
menu  Pracownicy
menu  Uczniowie
menu  Rodzice
menu  Dokumenty szkolne
menu  Plan lekcji
menu  Zajęcia pozalekcyjne
menu  Galeria
menu  Materiały i publikacje
 
  

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Aktualności:

ARCHIWUM WIADOMOŚCI

To już jest koniec….

     Koniec roku szkolnego 2016/2017 nastąpił w piątek  22 czerwca i rozpoczęły się wreszcie upragnione wakacje. W ceremonii zakończenia nauki – oprócz całej społeczności szkolnej – wzięła udział Burmistrz Rabki – Zdroju – Ewa Przybyło, która spotkała się z nauczycielami, wychowawcami, rodzicami i uczniami. Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej w kościele Matki Bożej Królowej Polski, którą odprawił ks. proboszcz Mieczysław Pajdo. Po nabożeństwie wszyscy przeszli pod budynek szkoły. Podczas uroczystości na boisku szkolnym dyrektor Stanisław Skawski powitał wszystkich zebranych i przedstawił dokonania oraz sukcesy, jakie szkoła i jej uczniowie odnieśli w minionym roku szkolnym w różnych dziedzinach, a na koniec pogratulował uczniom promocji do następnej klasy stwierdzając, że każdy z nich osiągnął sukces na miarę swoich możliwości. Uczniom życzył zdrowych, wspaniałych wakacji wyrażając nadzieję, że spędzą je pożytecznie. Następnie głos zabrała Pani Burmistrz, która w swoim przemówieniu przypomniała, że kiedyś otwierała tutejsze gimnazjum by teraz po 10 latach uczestniczyć w jego oficjalnym przekształceniu w szkołę nowego typu. Na koniec odbyło się wręczenie nagród książkowych i dyplomów uczniom oraz pożegnanie klasy III gimnazjum. Od burmistrz Ewy Przybyło uczniowie dostali dyplomy i bilety do kina Śnieżka. Finałem tej uroczystości był program artystyczny przygotowany przez uczniów gimnazjum. Zdjęcia na stronie UM w Rabce – Zdroju i w szkolnej galerii.

26 czerwca 2017 r.

 

Wyniki egzaminu gimnazjalnego

       Na stronie OKE Kraków ukazały się wyniki tegorocznego egzaminu gimnazjalnego, który dla większości absolwentów III etapu edukacyjnego jest przepustką do wybranej przez siebie szkoły ponadgimnazjalnej.  Nasza klasa osiągnęła znakomite wyniki w części humanistycznej ( język polski ) i matematyczno – przyrodniczej ( przedmioty przyrodnicze ), a najsłabiej wypadł dla nich egzamin z języka angielskiego ( część podstawowa ). Chociaż wszyscy zgadzają się, że wyniki te nie stanowią najbardziej miarodajnego wskaźnika pracy szkoły, to dla niektórych są one podstawą wartościowania całorocznego nauczycielskiego i uczniowskiego trudu.

16 czerwca 2017 r.

Apel szkolny

     W środę 14 czerwca odbył się ostatni szkolny apel, przeprowadzony - podobnie jak większość pozostałych w tym roku szkolnym – na świeżym powietrzu. Społeczność szkolna, okrojona o klasy III i IV szkoły podstawowej, które przebywały na wycieczce w Częstochowie, usłyszała z ust dyrektora komunikaty o bieżących wydarzeniach z udziałem szkoły oraz o tym jak będzie wyglądał ostatni tydzień szkolnych zajęć.

Apel odbył się dość wcześnie gdyż maluchy z zerówki i klasy pierwszej, przebierały już z niecierpliwości nogami gdyż w strefie rekreacji czekało na nich już zaplanowane wcześniej ognisko wraz z innymi atrakcjami. Zdjęcia w szkolnej galerii.

15 czerwca 2017 r.

Mały Puchar Gorców

     Urząd Miejski w Rabce-Zdroju, Miejski Ośrodek Kultury i MKS  Rabka - Zdrój byli organizatorami Małego Pucharu Gorców w Czwórboju Lekkoatletycznym, który odbył się 13 czerwca na Stadionie Miejskim w Rabce – Zdroju. W zawodach wzięli udział uczniowie klas III, IV i V z wielu okolicznych szkół podstawowych, w tym liczna grupa naszych zawodników. Spisali się oni znakomicie, a najbardziej wartościowe wyniki osiągnęli: Faustyna Tyrpuła ( kl. IV) – I miejsce; Szymek Macioł ( kl. IV) – I miejsce; Karolina Wójtowicz (kl. III ) – III miejsce; Krzysiek Nawara ( kl. IV)- IV miejsce; Karol Duda ( kl. V) – IV miejsce; Gabrysia Biernat ( kl. V) – IV miejsce; Zuzanna Ponicka ( kl. II) – V miejsce. Brawo! Zdjęcia na stronie UM w Rabce – Zdroju.

14 czerwca 2017 r.

Troska o ponicki zabytek

     W poniedziałek 12 czerwca grupa szóstoklasistów pod kierunkiem samego dyrektora szkoły porządkowała teren wokół starego kościółka na Sołtysówce. Była to świetna lekcja obywatelskiej troski o ten najcenniejszy z ponickich zabytków dawnej architektury sakralnej. Zdjęcia w szkolnej galerii.

13 czerwca 2017 r.

Konkurs „BIOL – CHEM”

         Dwie nasze uczennice: Katarzyna Bal i Natalia Pochroń zostały laureatkami X edycji Międzyszkolnego Konkursu Chemiczno- Biologicznego „BIOLCHEM” organizowanego przez Gimnazjum Nr 1 w Rabie Wyżnej. Cała przygoda z konkursem zaczęła się  29 marca kiedy to odbył się etap szkolny. Tematem tegorocznej edycji był „Wodny szlak”. W etapie tym wzięło udział 98 uczniów z 12 gimnazjów powiatu nowotarskiego. Do II etapu zakwalifikowało się 20 uczniów, w tej liczbie Kasia i Natalia.  W rozgrywce finałowej, która miała miejsce 18 maja Katarzyna Bal zdobyła wyróżnienie. Obie nasze dziewczyny wzięły udział 9 czerwca w uroczystej gali, gdzie odebrały dyplomy i nagrody książkowe z rąk organizatorów konkursu. Serdeczne gratulacje dla nich i ich opiekunki – p. Jolanty Pyki – Stanik. Protokół konkursu i zdjęcia na stronie Gimnazjum nr 1 w Rabie Wyżnej.

10 czerwca 2017 r.

Dąb Mieszko

     W czwartek 8 czerwca klasa III gimnazjum wraz z wychowawczynią – Joanną Twaróg uroczyście wkopała na szkolnym skwerze dorodny dąb, który był ich nagrodą za potrójne zwycięstwo w cyklicznym konkursie „Pieszo i rowerem do szkoły”. Czynność ta miała wymiar symboliczny bo zapoczątkowała nową tradycję szkolną – sadzenia drzewa przez każdy rocznik absolwentów opuszczający naszą szkołę. Drzewa, których gatunek, imię i miejsce do zasadzenia wybierać będą  sami uczniowie upamiętniać mają nie tylko czas ich pobytu w szkole ale tworzyć też będą niezbędne „zielone płuca” tej placówki oświatowej. Zdjęcia w szkolnej galerii.

9 czerwca 2017 r.

Po angielsku śpiewam…

     W środę 7 czerwca w amfiteatrze w Rabce-Zdroju odbył się V Festiwal Piosenki Angielskiej, zorganizowany przez Akademię Języka Angielskiego „Perfect”, Małopolskie Centrum Edukacji i rabczański Miejski Ośrodek Kultury. Rywalizacja toczyła się w kategoriach: dzieci do lat 9, szkoły podstawowe: klasy IV-VI i gimnazja. Upominkami za występ były wata cukrowa i kiełbaski. Konkursowi towarzyszyły atrakcje dodatkowe, którymi były: eksperymenty, pokazy, namioty naukowe i doświadczenia z Laboratorium Pana Korka. Miło nam donieść, że wyróżnienie jury w kategorii najmłodszej otrzymała nasza uczennica Oliwka Świder z klasy III. Gratulujemy sukcesu! Zdjęcia na stronie UM w Rabce – Zdroju

8 czerwca 2017 r.

Nie tylko dla Tarzanów

      Rabczański Park Linowy, który znajduje się w Rabce-Zdroju przy ul. Orkana (nad amfiteatrem) jest niewątpliwie jedną z najciekawszych rabczańskich atrakcji. Park ten to system przeszkód zawieszonych pomiędzy drzewami nad ziemią, wyposażony w system asekuracji ciągłej, zapewniający najwyższy poziom bezpieczeństwa, w którym każdy może znaleźć trasę dla siebie. Właśnie tam wybrała się w środę 7 czerwca grupa naszych uczniów z klas IV – VI ( klasa V – konsumowała w ten sposób Nagrodę Dyrektora za zwycięstwo w konkursie literackim „Perły literatury polskiej”).

8 czerwca 2017 r.

Wycieczka do Zatora

     Wtorek 6 czerwca nasi uczniowie z najmłodszych klas szkoły podstawowej spędzili w Zatorze, gdzie znajduje się największy w Polsce rodzinny park rozrywki Energylandia”. Czekamy na relację i zdjęcia z tego niezwykle ciekawego zakątka Polski.

7 czerwca 2017 r.

Rodzinny Festyn Sportowy – Ponice 2017

       Jak bardzo wiele zależy od pogody mogli się przekonać uczestnicy corocznego rodzinnego festynu sportowego, który odbył się w sobotę 3 czerwca na obiektach sportowych Zespołu Szkół w Ponicach. Całodzienną imprezę plenerową, której naczelnym celem jest krzewienie ruchu na świeżym powietrzu, można zaliczyć do niezwykle udanych z uwagi na fantastyczną pogodę, która pozwoliła organizatorom czyli szkole w Ponicach oraz Stowarzyszeniu „ Poni…ce do kłębka” dysponującemu na ten cel środkami finansowymi w postaci tzw. małego granta, przyznanego przez władze gminy Rabka – Zdrój, zrealizować wszystkie zaplanowane w tym dniu działania. Rozpoczęło je podsumowania akcji „Pieszo i rowerem do szkoły”, prowadzonej na zasadzie rywalizacji międzyklasowej w okresie wiosennym. Zwycięzcami zostali, po raz trzeci z rzędu,  podopieczni Joanny Twaróg z klasy III gimnazjum, którzy w nagrodę otrzymali… okazałą sadzonkę dębu. Drzewko, którego triumfatorzy akcji ochrzcili imieniem Mieszko, posadzone przez nich na terenie szkoły, pozwoli im zapisać się na stałe w historii ponickiej szkoły. Po podsumowaniu tej akcji, zebrani mogli podziwiać popisy najmłodszych uczniów szkoły, którzy prezentowali swoje umiejętności w dziedzinie tańca i akrobatyki sportowej. Jednak zdecydowanym gwoździem tej części programu był IV Bieg Wolności, rozegrany w pięciu kategoriach wiekowych. Rywalizacja toczona na urokliwej trasie biegnącej polnymi i leśnymi dróżkami w pełnej harmonii z naturą dostarczyła uczestnikom prawdziwego poczucia nieskrępowanej wolności. W międzyczasie na terenie boiska i placu szkolnego animatorzy prowadzili gry i zabawy dla najmłodszych, a biuro Avivy z Mszany Dolnej zorganizowało stoisko z niespodziankami ( malowanie twarzy, cudeńka z baloników). Czynne było stoisko z tanią książką i wystawa prac plastycznych uczniów z portretami swoich rodziców. Tą część imprezy zakończyło ogłoszenie wyników biegu, kiedy to wręczono upominki w formie plakietek wszystkim uczestnikom zawodów oraz medale najlepszym biegaczom. Po około godzinnej przerwie spowodowanej dokuczliwym upałem, rozpoczęła się druga część festynu, podczas której rozegrano XIV edycję Pucharu Ponic w piłce nożnej. Zawody otworzył towarzyski mecz Dorośli – Dzieci, rozegrany na trawiastym boisku w tzw. strefie rekreacji, podczas którego rodzice udzielili swoim pociechom srogiej lekcji futbolu. Z uwagi na bezpieczeństwo po raz pierwszy rozegrano też na tej nawierzchni zawody w najmłodszych kategoriach. Natomiast na nawierzchni asfaltowej grali tradycyjnie starsi piłkarze. W najliczniej obsadzonej kategorii powyżej 18 – lat turniej przyniósł niespodziewany triumf młodej ekipie gospodarzy o intrygującej nazwie - WBW. Inne ekipy, w tym weterani z drużyny Ponice Chłopcy Nasi musiały zadowolić się dalszymi lokatami. W tej części organizatorzy zafundowali zebranym szereg innych atrakcji: zawody gry w zośkę, popisy żonglerki piłką oraz konkurs rzutów karnych. Cały czas czynny był bufet, w którym Rada Rodziców serwowała napoje, słodycze i potrawy prosto z ogniska. Festyn sportowy stał pod znakiem werbalnego, finansowego i duchowego wsparcia dla lokalnej uczennicy Kamili walczącej z chorobą nowotworową. Ostatnim akordem tej niezwykle udanej imprezy było wspólne oglądanie wieczornego finału Ligi Mistrzów Real Madryt – Juventus Turyn. Zdjęcia w szkolnej galerii oraz na stronie stowarzyszenia www.ponice.rabka-net.pl.

4 czerwca 2017 r.

Na przełaj po trofeum Burmistrza

     Urząd Miejski w Rabce - Zdroju, Miejski Ośrodek Kultury i MKS Rabka - Zdrój byli organizatorami rundy wiosennej Otwartych Biegów Przełajowych o Puchar Burmistrza, które zostały rozegrane w piątek 2 czerwca na Stadionie Miejskim  i terenach przyległych w Rabce - Zdroju. Wzięli w nich liczny udział uczniowie naszej szkoły, którzy rywalizowali z zawodnikami z: Rabki - Zdroju, Podwilka, Sieniawy, Bielanki, Czerwiennego, Lipnicy Wielkiej, Rokicin Podhalańskich, Raby Wyżnej, Podsarnia, Kiczor, Maniów i Jabłonki. Łącznie startowało ponad 200 sportowców. Nasi zawodnicy przywieźli z tych biegowych zmagań worek pucharów, medali i dyplomów. Nasza szkoła wygrała drużynową rywalizację w kategoriach: chłopców SP i dziewcząt Gim, zaś III miejsce zdobyła ekipa chłopców z Gim. Indywidualne zwycięstwa w swoich kategoriach wiekowych odnieśli: Oskar Macioł ( kl VI ), Alicja Pędzimąż ( kl. I Gim) oraz Wioleta Duda ( kl. III Gim), a Szymek Macioł był II w kategorii klas IV. Ponice potęgą biegów przełajowych są i basta! Zdjęcia na stronie UM w RBCE – Zdroju i w szkolnej galerii.

3 czerwca 2017 r.

Co ty wiesz o generale Galicy?

      Nasi uczniowie: Bogumił Czyszczoń i Oskar Jung z klasy VI, wzięli udział w środę 31 maja w XII edycji Konkursu o życiu, działalności i twórczości legendarnego gen. Andrzeja Galicy. Ten coroczny konkurs organizowany jest przez Zespół Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Białym Dunajcu, a biorą w nim udział uczniowie gimnazjum – pasjonaci historii z całego Podhala. Tematyka konkursu obejmuje informacje dotyczące generała Andrzeja Galicy oraz wiadomości z historii Polski i historii powszechnej w latach 1914-1918. Nasi podopieczni od lat odnoszą w nim znaczące sukcesy. Nie inaczej było i tym razem. Boguś z Oskarem zajęli w nim exequo III miejsce. Gratulacje dla obu laureatów oraz ich opiekuna, nauczyciela historii – Norberta Ptaka.  Zdjęcia oraz protokół jury - na stronie Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Białym Dunajcu.

1 czerwca 2017 r.

Dla mam (nie tylko wywiadówka)

      W środę 31 maja  odbyła się ostatnia w tym roku szkolnym wywiadówka dla rodziców, czytaj – mam, które stawiły się na nią licznie także z innego powodu. Otóż ich pociechy przygotowały dla nich specjalny występ artystyczny, na który złożyły się: recytacje, piosenki oraz inscenizacja baśni Antoniny Zachary – Wnękowej. Całość zwieńczyło wręczenie mamom czekolad, które miały osłodzić ewentualne złe wieści ze spotkania z wychowawcami klasowymi. Zdjęcia w szkolnej galerii.

1 czerwca 2017 r.

Wiadoma rzecz – Stolica

     Przez trzy dni, od 29 do 31 maja, uczniowie klas II i III gimnazjum wraz z opiekunami bawili w Warszawie. Wycieczka, do której jej uczestnicy przygotowywali się bardzo długo, miała być zwieńczeniem ich całorocznego wysiłku edukacyjnego. Czekamy z niecierpliwością na relację i zdjęcia z tej eskapady. Na zachętę w galerii szkolnej obejrzeć można zdjęcia wykonane przez przygodnego fotografa.

31 maja 2017 r.

Festiwal Piosenki Przedszkolnej

     30 maja odbył się w rabczańskim amfiteatrze XXVI Festiwal Piosenki Przedszkolnej, który otworzyła Burmistrz Rabki Zdroju Ewa Przybyło. W festiwalu wzięło udział około 400 młodych wykonawców z jedenastu przedszkoli publicznych i prywatnych z terenu rabczańskiej gminy, w tym nasze przedszkolaki z oddziału przedszkolnego i punktu przedszkolnego pod opieką swoich wychowawczyń i rodziców. Występy dzieci były gorąco oklaskiwane przez zgromadzoną pod muszlą publiczność. Zdjęcia na stronach lokalnych portali internetowych i w szkolnej galerii.

31 maja 2017 r.

Dzień Dziecka na sportowo

        W poniedziałek 29 maja grupa przedszkolaków z zerówki wraz ze swoją  panią - Iloną Ponicką wzięła udział w zawodach sportowych dla przedszkolaków z okazji Dnia Dziecka. Zorganizowali go i przeprowadzili animatorzy rabczańskiego Orlika. Gry i zabawy na świeżym powietrzu sfinalizowane nagrodami w postaci słodyczy i pucharów dla każdej z drużyn to znakomity pomysł na ciekawe zajęcia z maluchami. Zdjęcia na stronach lokalnych portali internetowych.

30 maja 2017 r.

Apel szkolny

     W piątek 26 maja odbył się na świeżym powietrzu apel szkolny poświęcony bieżącym sprawom wychowawczym i porządkowym. Dyrektor podsumował miniony miesiąc pracy i nakreślił zadania na najbliższe dni.

27 maja 2017 r.

Krakowska Noc Muzeów

      Europejska Noc Muzeów to impreza kulturalna, polegająca na udostępnianiu muzeów, galerii i instytucji kultury, w wybranym dniu, w godzinach nocnych. Zwiedzanie umożliwiane jest za symboliczną kwotę płaconą przy pierwszym wejściu lub za darmo. Od 2004 r. biorą w niej udział polskie miasta, a edycja tegoroczna miała miejsce 19 maja. Wzięli w niej udział bardzo licznie uczniowie naszej szkoły, którzy podzieleni na dwie grupy: klasy IV – VI szkoły podstawowej oraz I – III gimnazjum, pojechali piątkowym popołudniem do Krakowa, gdzie do późnej nocy zwiedzali dostępne  tam bezpłatnie instytucje kulturalne. Uczniowie mogli zobaczyć Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema, Muzeum Lotnictwa Polskiego oraz Galerię Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach. W sensorycznym parku edukacyjnym uczniowie zapoznali się z urządzeniami demonstrującymi zjawiska fizyki, ekspozycją geologiczną „Geo- gródek”, ekspozycją sensoryczną „Zapachowo” oraz z zielonym labiryntem z cytatami S. Lema „Lem-birynt’. W muzeum lotnictwa mogli m. in.  zwiedzać kabiny statków powietrznych (Śmigłowce - Mi-8, Kiowa, Alouette) oraz  oglądać wystawę broni palnej zorganizowaną przez Małopolskie Stowarzyszenie Strzelców i Kolekcjonerów Militariów. W Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach uczniowie podziwiali m.in. obrazy Aleksandra Kotsisa m.in. „Autoportret”, „Targ o cielę” oraz wystawę „Tadeusz Kościuszko- portrety”. Relacja – Jolanta Pyka – Stanik. Zdjęcia w szkolnej galerii.

22 maja 2017 r.

.

Święto poezji lokalnej

        Najlepsi recytatorzy Zespołu Szkół w Ponicach – wyłonieni w szkolnych eliminacjach – wzięli udział w piątek 19 maja w XXXIII Konkursie Recytatorskim imienia wybitnej rabczańskiej poetki ludowej i patronki szkoły w Ponicach – Antoniny Zachary-Wnękowej. Kilku z nich znalazło się w gronie nagrodzonych. Robert Żaczek ( kl. II) – zajął II miejsce w kategorii literackiej klas I – III szkół podstawowych, zaś Klaudia Szyszka ( kl. VI) i Natalia Pochroń (kl. III G) zdobyły I miejsca w kategorii gwarowej w swoich kategoriach wiekowych. Ozdobą konkursu był występ grupy artystycznej z naszej szkoły pod kierunkiem polonistki Marii Pępkowskiej, która przygotowała i zaprezentowała na deskach teatru Rabcio inscenizację jednej z baśni pani Antoniny. Jury i widzów zachwycił nie tylko sam pomysł i aranżacja utworu ale też świetna gra aktorska i oryginalne kostiumy wykorzystane w tym spektaklu. Dokładna relacja z konkursu wraz ze zdjęciami znajduje się na stronach: Rabki – Zdroju i GORCE24 oraz w szkolnej galerii.

22 maja 2017 r.

Tydzień misyjny

     Od 14 do 21 maja w ponickiej parafii p.w. M.B. Królowej Polski odbywały się misje św. W naukach rekolekcyjnych i nabożeństwach uczestniczyli także uczniowie naszej szkoły, którzy mieli na tą okoliczność dwugodzinną  przerwę w normalnych zajęciach lekcyjnych.

21 maja 2017 r.

Czwórbój lekkoatletyczny

     Podopieczni pana Piotra Czyszczonia czyli chłopcy ze szkoły podstawowej potwierdzili nieprzeciętne zdolności sportowe zdobywając mistrzostwo ośrodka sportowego w zawodach czwórboju lekkoatletycznego rozegranych 9 maja na stadionie KS „Wierchy” w Rabce – Zdroju. Finał powiatowy, który odbył się 12 maja w Nowym Targu nie był już tak udany, nasi lekkoatleci zajęli tam IV miejsce. Start w tych zawodach uświadomił nam wszystkim przy okazji czym jest brak w szkole profesjonalnych urządzeń sportowych, tzn. bieżni, rzutni i skoczni w dal. Zdjęcia na stronach lokalnych portali internetowych.

13 maja 2017 r.

Akcja „Czyste Ponice”

     W środę 10 maja uczniowie gimnazjum pod opieką ks. Mieczysława Pajdo i Dyrektora Szkoły przeprowadzili ekologiczną akcję „Czyste Ponice” polegającą na usunięciu śmieci zalegających pas „ziemi niczyjej” czyli pobocza drogi głównej wiodącej przez Ponice. Zdjęcia w szkolnej galerii.

11 maja 2017 r.

TEDDY EDDIE

     Wtorkowym przedpołudniem 9 maja w naszej szkole gościli przedstawiciele Europejskiego Centrum Językowego SUMMIT z siedzibą w Rabce – Zdroju, którzy przedstawili naszym najmłodszym spektakl teatralny bohaterem którego był psotny miś Teddy Eddie. Występ ten był pretekstem do zaprezentowania innowacyjnej metody nauki języka angielskiego pod tą nazwą. Miś zrobił na dzieciach duże wrażenie co jest chyba dowodem na to, że metoda działa. Zdjęcia w szkolnej galerii.

10 maja 2017 r.

Nowi „komuniści”

     W niedzielne przedpołudnie 7 maja wszyscy trzecioklasiści, wraz z rodzicami i innymi członkami najbliższej rodziny, przeżyli wielkie chwile biorąc udział w uroczystościach związanych z Pierwszą Komunią Świętą. Ponieważ przygotowywali się do tego dnia dłużej o jeden rok, to wszystko było zapięte na ostatni guzik, a przebieg i oprawa samej mszy św. – w klimacie  podniosłym i uroczystym. A potem ciąg dalszy uroczystości czyli spotkania rodzinne, smaczne jedzenie i wspaniałe prezenty.

8 maja 2017  r.

 

„Pan Tadeusz” – perła literatury narodowej

       Bardzo ciekawą formę uczczenia majowych świąt: Pracy, Flagi i Konstytucji 3 Maja wymyśliła grupka nauczycieli – wychowawców naszej szkoły, organizując w piątek 5 maja  I edycję międzyklasowego konkursu - quizu na temat znajomości arcydzieł literatury polskiej. Na pierwszy ogień poszedł „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza. Zadaniem startujących było zapoznanie się z treścią I księgi dzieła pt. „Gospodarstwo”, bowiem to właśnie jej dotyczyły pytania konkursowe. Konkurs odbył się w dwóch etapach. W pierwszym brały udział drużyny z klas IV – VI szkoły podstawowej oraz I – III gimnazjum. Do etapu drugiego zakwalifikowały się ekipy z klas: IV, V, VI i III Gim, a ostatecznym - dość nieoczekiwanym -  zwycięzcą została klasa V SP! Wielkie gratulacje bo pytania wcale nie były łatwe. Nie byle kto umie bowiem wymienić zioła, które rosły w ogródku Zosia, podać kolor wachlarza Podstoliny bądź powiedzieć jak po francusku nazywała się dwukolna dryndulka pana Podczaszyca. Organizatorom winszujemy pomysłu i czekamy na kolejną edycję tego arcyciekawego konkursu. Zdjęcia w szkolnej galerii.

6 maja 2017 r.

„Beskidzkie Wyspy” po raz czwarty

        Mamy za sobą już IV edycję rajdu turystycznego dla dzieci i młodzieży pod nazwą „Beskidzkie Wyspy”, realizowanego w ramach niezwykle popularnej akcji krajoznawczo – turystycznej „Odkryj Beskid Wyspowy”. W tym roku głównym organizatorem była gmina Lubień i stamtąd właśnie na trasę ruszyli turyści z Ponic, którzy biorą udział w tej imprezie od zarania. Oto co pisze o niej jedna z uczestniczek i jednocześnie opiekun grupy – Maria Pępkowska: „ W czwartek 4 maja liczna grupa turystyczna z naszej szkoły ruszyła, jak co roku, „odkrywać Beskid Wyspowy”. Tym razem udaliśmy się na Szczebel, górę co prawda niewysoką (977 m. n. p. m.) ale za to bardzo stromą. Trasa była trudna ale na szczycie czekało na nas wiele atrakcji, m.in. kiełbaski z ogniska oraz konkursy: wiedzy o Beskidzie Wyspowym i piosenki turystycznej. Kiełbaski usmażyliśmy, konkurs piosenki wygraliśmy (dzięki klasie VI – aktualnemu mistrzowi III Konkursu Piosenki Turystycznej w Ponicach) i wróciliśmy, w deszczu ale za to w znakomitych nastrojach, do domu”. Relacja filmowa – w tv28, zaś zdjęcia - na stronie GORCE24 i w szkolnej galerii.

5 maja 2017 r.

Apel szkolny

      Uczniowie, którzy wzięli udział w piątkowym apelu 28 kwietnia zapoznani zostali z „rozkładem jazdy” czyli najbliższymi zamierzeniami edukacyjno – wychowawczymi szkoły oraz byli świadkami nagradzania laureatów konkursów: recytatorskiego i wiedzy ogólnej oraz wręczania odznak GOT najbardziej wytrwałym szkolnym turystom. Zdjęcia w szkolnej galerii.

29 kwietnia 2017 r.

Z wiedzą za pan brat

     Wychowawczyni klasy O – Ilona Ponicka donosi w telegraficznym skrócie, iż „W dniu 28 kwietnia w oddziale przedszkolnym  odbył się quiz pod hasłem „Z wiedzą za pan brat”. Celem quizu było rozwijanie umiejętności logicznego myślenia, wyobraźni przestrzennej oraz szukanie nietypowych, pomysłowych rozwiązań. Podczas quizu uczniowie odpowiadali na pytania, rozwiązywali krzyżówki i rebusy, a także odgadywali zagadki. Na koniec otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz książki”. Trzeba jeszcze dodać, że nagrody ufundował dyrektor szkoły i wręczył je uroczyście podczas szkolnego apelu. Zdjęcia w szkolnej galerii.

29 kwietnia 2017 r.

Recytacje w  hołdzie patronce

      W czwartek 27 kwietnia odbył się coroczny szkolny finał konkursu poezji patronki szkoły – Antoniny Zachary – Wnękowej, w którym wzięli udział zwycięzcy eliminacji klasowych – po trzech z każdego oddziału. Recytacje uczniowskie oceniała komisja konkursowa w składzie: Joanna Twaróg, Maria Pępkowska i Beata Pyrcz.  Recytatorzy rywalizowali w dwóch kategoriach: szkoła podstawowa i gimnazjum, a jury w swojej ocenie brało pod uwagę głównie: dobór repertuaru oraz sposób interpretacji i ogólny wyraz artystyczny. Ostateczne wyniki przedstawiają się następująco: Szkoła podstawowa: I miejsce – Wiktoria Iskrzycka - Biela ( kl. III), II miejsce – Robert Żaczek ( kl. II), III miejsce – Klaudia Szyszka ( kl. VI). Gimnazjum: I miejsce – Natalia Pochroń ( kl. III), II miejsce – Michał Gruca ( kl. III), III miejsce – Aneta Zając ( kl. II ). Wszyscy uczestnicy dostali słodkie upominki, zaś laureaci etapu szkolnego otrzymali nagrody książkowe, a ponadto będą reprezentować Szkołę podczas Finału XXXIII Konkursu Recytatorskiego im. Antoniny Zachary – Wnękowej w Rabce – Zdroju w dniu 19 maja 2017 r. Zdjęcia w szkolnej galerii.

28 kwietnia 2017 r.

 

Egzamin gimnazjalny – końcowe odliczanie

        W dniach 19 - 21 kwietnia uczniowie III klasy gimnazjum, w uroczej zimowej scenerii, pisali ogólnopolski egzamin, który sprawdzał ich całokształt wiedzy i umiejętności przed następnym szczeblem życiowego wyboru. Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że był to jeden z ostatnich egzaminów gimnazjalnych pisanych w tej formule. Stres i tak nie ominął nikogo bo oprócz uczniów był też udziałem nauczycieli i rodziców. I choć ostatecznie poszło sprawnie i gładko, to wszyscy odetchną dopiero w II połowie czerwca, kiedy to na stronie krakowskiej Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej pokażą się ostateczne wyniki egzaminu. Zdjęcia w szkolnej galerii.

21 kwietnia 2017 r.

Atak zimy

   Zima nie odpuszcza! Już czasie świąt Wielkanocy lekko prószył śnieg ale prawdziwy atak zimy nastąpił między wtorkiem a czwartkiem ( 18 – 20 kwietnia). Napadało tyle śniegu, że nawet zimą nie było go tyle. Na szczęście nauki w te dni nie było więc nie miało to wpływu na funkcjonowanie szkoły. Miejmy nadzieję, że to ostatnie podrygi zimy. Zdjęcia w szkolnej galerii.

21 kwietnia 2017 r.

Rekrutacja do szkoły

Rozpoczęła się coroczna rekrutacja dzieci do: punktu przedszkolnego, oddziału przedszkolnego i klasy pierwszej szkoły podstawowej w Ponicach. Wnioski w wersji papierowej będzie można pobrać w kancelarii szkolnej lub wydrukować ze strony internetowej szkoły i złożyć w godzinach jej funkcjonowania. Dokładne zasady i terminy rekrutacji wraz z niezbędnymi załącznikami znajdują się na stronie internetowej szkoły.

19 kwietnia 2017 r.

Apel szkolny

    W środę 12 kwietnia, w ostatni dzień przed świąteczną przerwą, dyrektor szkoły zebrał wszystkich uczniów i nauczycieli na szkolnym apelu, który odbył się na świeżym powietrzu. Dyrektor zaczął od podsumowania ostatniego miesiąca pracy szkoły, potem zebrani zostali zapoznani z kalendarzem najbliższych wydarzeń, a apel zakończyły życzenia świąteczne skierowane do wszystkich obecnych.

13 kwietnia 2017 r.

Cuda z siana

    Czy siano to tylko strawa bydła, które kończy je właśnie konsumować z końcem zimy? Otóż nie. Artyści z Poronina, którzy odwiedzili naszą szkołę w poniedziałek 10 kwietnia, pokazali że można wykorzystać ten materiał do tworzenia cudów rękodzieła artystycznego. Pod ich kierunkiem maluchy z przedszkola i klas I – III szkoły podstawowej wykonały niesamowite ozdoby świąteczne, którymi zachwycali się wszyscy pracownicy szkoły. Brawa dla pomysłodawczyni tych ekologiczno – przyrodniczych warsztatów artystycznych – p. Ilony Ponickiej. Zdjęcia w szkolnej galerii.

11 kwietnia 2017 r.

Zawód, który nie zawodzi

     W czwartek 6 kwietnia dziesięcioro uczniów naszej szkoły wzięło udział w konkursie dla gimnazjalistów, który promuje zawody techniczno-informatyczne pod nazwą „Zawód nie zawodzi". Rozwiązywali oni pod okiem komisji konkursowej quizy w wybranych przez siebie obszarach. Celem konkursu jest rozbudzenie zainteresowań zawodowych wśród dzieci i młodzieży, ze szczególnym uwzględnieniem zainteresowań techniczno informatycznych, wyłanianie i wspieranie uczniów zdolnych, motywowanie uczniów do rozpoznawania i rozwijania zainteresowań oraz uzdolnień zawodowych, propagowanie idei społeczeństwa wykorzystującego nowoczesne technologie oraz popularyzacja e–learningowych form nauczania. Jak na debiut w takiej imprezie, naszym reprezentantom poszło znakomicie! Do Finału Regionalnego zakwalifikowali się następujący uczniowie z naszej szkoły: Obszar informatyczny: Damian Twaróg (kl. I) i Michał Gruca (kl. III); Obszar organizacji reklamy: Natalia Pochroń (kl. III) i Katarzyna Leśna (kl. III); Obszar motoryzacyjny: Jarosław Wójtowicz (kl. II) i Marek Świder (kl. II). Finał ten odbędzie się 28 kwietnia w Zespole Szkół Techniczno-Informatycznych w Mszanie Dolnej. Za wszystkich uczestników konkursu trzymamy mocno kciuki. Zdjęcia w szkolnej galerii.

7 kwietnia 2017 r.

Lekkoatleci na start

     Nasi sportowcy rozpoczęli sezon lekkoatletyczny od udziału w wiosennym Lekkoatletycznym Halowym Pucharze Rabki – Zdrój w Czwórboju LA, który odbył się w czwartek 30 marca na sali gimnastycznej SP nr 2 w Rabce - Zdroju. Zanotowali tam znakomity występ. Julka Filas zdobyła I miejsce i złoty medal w kategorii klas VI, Oskar Jung i Oskar Macioł w tej samej grupie wiekowej zajęli odpowiednio II i III miejsca, zaś Szymon Macioł zdobył II miejsca w kategorii klas IV, a Karol Duda był III spośród piątoklasistów. Brawo! Zdjęcia w szkolnej galerii.

31 marca 2017 r.

 Apel szkolny

      W czwartek 30 marca odbył się krótki apel szkolny, na którym Dyrektor poinformował uczniów, że 31 marca zajęcia szkolne odbędą się normalnie gdyż zaplanowany na ten dzień strajk nauczycieli został odwołany.

31 marca 2017 r.

Piłka ręczna raz jeszcze

      We wtorek 28 marca na obiekcie SP nr 2 w Rabce – Zdroju rozegrane zostały gminne igrzyska w piłce ręcznej chłopców, w których wzięła udział też nasza drużyna. Zawody rozgrywane na świeżym powietrzu przy  fantastycznie wiosennej pogodzie, przyniosły triumf gospodarzom, zaś nasi chłopcy zajęli III lokatę sprawiając swoją grą ogromną satysfakcję opiekunowi – Dyrektorowi Szkoły, który pełnił tą funkcję w zastępstwie za Piotra Czyszczonia, przebywającego na zwolnieniu lekarskim. Zupełnie niespodziewanie, po rezygnacji ze startu drużyny z rabczańskiej SP nr 2, nasi chłopcy dostali szansę reprezentowania gminy w finale ośrodka sportowego w Jabłonce w piątek 7 kwietnia. Wyjazd i udział w tych zawodach był bardzo dobrą lekcją poglądową dla naszych szczypiornistów, którzy mogli się przekonać na własnej skórze ile dzieli ich od mistrzowskich ekip z terenu Orawy. Zdjęcia na stronie szkoły.

29 marca 2017 r.

Zwiastuny wiosny

     We wtorek 28 marca spora grupka uczniów klas najmłodszych pod czujnym okiem wychowawczyń wybrała się na wycieczkę w okolice starego kościółka na Sołtysówce aby sprawdzić czy pojawiły się tam już krokusy, które zwiastują nadejście prawdziwej wiosny. Okazało się, że już wyrosły. I to ile! I jakie urocze! Dokumentują  to zdjęcia umieszczone w szkolnej galerii. No, teraz to wiosna już nie ma wyjścia, nie może się dłużej ociągać i wreszcie musi przyjść.

29 marca 2017 r.

Ponicka poezja na światowym poziomie

     W poniedziałek 27 marca w pomieszczeniach Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rabce - Zdroju odbyła się V edycja Konkursu Recytatorskiego z okazji „Światowego Dnia  Poezji”. O prymat najlepszego recytatora rywalizowało ze sobą  prawie 70 uczniów z klas I – III szkół podstawowych z terenu całej gminy, prezentując wybrany przez siebie wiersz.  Deklamacje oceniali aktorzy teatru Rabcio: Agnieszka Kwiatkowska i Łukasz Łęcki. Ogromny sukces odnieśli nasi recytatorzy, którzy wygrali aż dwie spośród trzech kategorii! Dawid Gacek wyrecytował I miejsce w kategorii klas I, a Robert Żaczek – w kategorii klas II. Trzeba dodać, że II miejsce spośród drugoklasistów jury przyznało Wojtkowi Świdrowi, a III – w kategorii klas III – Wiktorii Bieli – Iskrzyckiej. Dyrektor Szkoły komentując wyniki powiedział żartobliwie, że należałoby stworzyć oddzielną klasę  o profilu poetycko - aktorskim, żeby w pełni wykorzystać potencjał tak uzdolnionej grupy dzieci. Zdjęcia na stronie szkoły i lokalnych portali internetowych.

28 marca 2017 r.

 

Festiwal Zawodów w Krakowie

     Dnia 24 marca uczniowie klasy II i III gimnazjum udali się do Krakowa na Targi Edukacyjne- Festiwal Zawodów. W tym roku wydarzenie to odbyło się po raz piąty. Festiwal Zawodów był zwieńczeniem działań prowadzonych w zakresie doradztwa zawodowego dla szkół gimnazjalnych w całym województwie małopolskim. Nowoczesne stoiska ponadgimnazjalnych szkół zawodowych z Małopolski dały młodym ludziom pogląd na możliwości edukacyjne regionu i perspektywy zawodowe. Na ponad 140 interaktywnych stanowiskach mieli oni możliwość  zobaczenia np. pokazów mody, robotyki, umiejętności barmańskich,  mechaniki samochodowej  oraz wielu innych.  Swoją ofertę zaprezentowały również służby mundurowe: wojsko, straż graniczna, straż miejska oraz straż pożarna. Można było także zapoznać się z ofertą  zagranicznych szkół z Francji, Niemiec, Słowacji, Ukrainy i Węgier. Odwiedzający targi mogli również skorzystać z porad doradców zawodowych, którzy pomagali ocenić indywidualne predyspozycje i  wybrać najlepszą drogę dalszego rozwoju. (Relacja Jolanty Pyki – Stanik). Zdjęcia na stronie szkoły

25 marca 2017 r.

Sztuka zdobienia bazi

         Rabczańskie Stowarzyszenie Artystów Lilianna Drzewiej kontynuuje swój projekt edukacyjny polegający na propagowaniu ginących zawodów. W piątek 24 marca klasę V SP odwiedziła po raz kolejny lokalna artystka ludowa Janina Kowalczyk, która uczyła dzieci umiejętności wykonywania ozdób na bazie czyli wielkanocne palmy.  

25 marca 2017 r.

Wywiadówka

        W środę 22 marca w szkole odbyło się zebranie rodziców szkolnych dzieci. Spotkanie rozpoczęło się zajęciami szkoleniowymi dla rodziców, które przeprowadziła psycholog - Weronika Potaczek. Zajęcia te, realizowane w ramach projektu profilaktycznego, miały za zadanie oswoić rodziców z Internetem, z którego powszechnie korzystają ich dzieci. W przyszłości planowany jest cykl podobnych zajęć, skierowanych do młodzieży gimnazjalnej. W drugiej części odbyła się wywiadówka, w trakcie której rodzice uzyskali informacje na temat bieżących postępów swoich pociech w  nauczaniu i zachowaniu. Podczas wywiadówki funkcjonowało stoisko z tanią książką, które obsługiwali członkowie samorządu uczniowskiego. Zdjęcia w szkolnej galerii.

23 marca 2017 r.

Witamy wiosnę muzycznie i kolorowo

     We wtorek 21 marca przyszła do nas Pani Wiosna, a widomą oznaką jej przyjścia były kolorowe stroje naszych uczniów i nauczycieli, którzy postanowili w ten sposób uczcić jej przybycie. Każda klasa nosiła przez cały dzień ubiory w kolorze, które uczniowie sami wylosowali. Najbardziej rzucającą się w oczy grupą byli jednak nauczyciele, którzy paradowali w pomarańczowych strojach. W szkole było bardzo kolorowo, a co za tym idzie - wiosennie i wesoło. Pomysłodawcą całej imprezy był szkolny samorząd. Uczestnicy wiosennego happeningu, ułożeni w kolorową tęczę,  zrobili sobie także zbiorowe zdjęcie na szkolnym boisku,

     W dniu tym odbył się także w szkole III Przegląd Piosenki Turystycznej „Wiosenne śpiewogranie”. Przegląd, którego celem jest propagowanie piosenki turystycznej i promocja rodzimych talentów uprawiających ten gatunek muzyczny, okazuje się też świetnym pomysłem na szkolne powitanie wiosny i znakomitą receptą na… wagary. W trakcie wtorkowych występów zaprezentowali się wykonawcy z wszystkich oddziałów szkolnych prezentując bardzo wysoki poziom. Jury przeglądu w składzie: Mirosława Ponicka, Beata Pyrcz, ks. Mieczysław Pajdo i Norbert Ptak doceniło występy wszystkich wykonawców, podkreślając walory ich prezentacji oraz bardzo duże możliwości wokalno – instrumentalne i przyznało nagrody, a także wyróżnienia w II kategoriach wiekowych. W kategorii przedszkola – klasa IV SP jury przyznało: I miejsce zerówce za piosenkę „My Cyganie”, a wyróżnienia otrzymali: punkt przedszkolny za utwór „Marcowe żaby”, klasa I za słynną „Stokrotkę” oraz klasa II za harcerski hit „Dalej wesoło”. W II kategorii zwycięstwo przypadło klasie VI za piosenkę „ Ja mam tylko jeden świat”, zaś wyróżnienia – klasie I Gim za autorski utwór „Ponice, Ponice…” i klasie III Gim za szantę „ Śmiały harpunnik”. Nagrodę Grand Prix uprawniającą do startu w Ogólnopolskim Konkursie Piosenki Turystycznej w Limanowej jurorzy przyznali klasie VI. Głównym partnerem przeglądu i sponsorem wszystkich nagród była firma STEFMAR z Mszany Dolnej, której prezes – Marcin Kurek jest ogromnym entuzjastą i propagatorem tego gatunku muzycznego.  Należy odnotować fakt, że poza konkursem wystąpili także nauczyciele, którzy wykonali jeden z największych klasyków piosenki turystycznej – utwór grupy SDM pt. „Jest już za późno”. W trakcie obrad jury odbyły się warsztaty muzyczne, podczas których widzowie uczyli się wspólnie z prowadzącym – Dyrektorem Szkoły klasycznej piosenki z gatunku country pt. „W samo południe”. Wspólne wykonanie tego utworu zakończyło tą niezwykłą imprezę, która na stałe wpisuje się w wiosenny pejzaż szkoły. Zdjęcia w szkolnej galerii.

22 marca 2017 r.

Szachrowanie nie popłaca

       Obcowanie ze sztuką teatralną wpisane jest w program edukacyjno – wychowawczy naszej szkoły dlatego przynajmniej dwa razy w roku ( wiosną i jesienią) wszyscy uczniowie „zaliczają” premierę sztuki teatralnej. Tym razem była to słynna „Pchła szachrajka” autorstwa mistrza Jana Brzechwy, którą nasi podopieczni obejrzeli w czwartek 16 marca na deskach rabczańskiego Teatru „ Rabcio”. Spektakl osnuty na dewizie, że  kłamstwo nie popłaca należałoby zafundować wszystkim, którzy zdążyli zapomnieć o tym uniwersalnym życiowym przesłaniu.

17 marca 2017 r.

Szczypiorniści po naukę

       Piłka ręczna w naszej szkole nie dorównuje jeszcze popularnością futbolowi ale systematycznie pnie się w górę w rankingu popularnych sportów zespołowych. Nic więc dziwnego, że o sukcesy w tej dyscyplinie jest trudniej. Tym bardziej cieszy III lokata dziewcząt w kategorii gimnazjum podczas rozgrywanych zawodów na szczeblu gminy. Reprezentacja chłopców pojechała w tym roku po naukę od swoich rówieśników z Rabki – Zdroju. Zawody rozgrywano dniach 15 – 16 marca 2017 r. na hali sportowej I LO im. E. Romera  w Rabce – Zdroju. Zdjęcia w szkolnej galerii.

17 marca 2017 r.

Bukowiańskie „Portki”

        Członkowie zespołu Prymni pojechali 15 marca ( środa) 2017 r. do Domu Ludowego w Bukowinie Tatrzańskiej, do tamtejszego regionalnego Teatru im. Józefa Pitoraka na sztukę teatralną  pt. „Portki” autorstwa samego patrona tej instytucji. Większość uczestników wyjazdu wróciła z bólem brzucha z powodu… półtoragodzinnej dawki śmiechu, którą zafundowali im wykonawcy przedstawienia. No ale przecież śmiech to zdrowie.

16 marca 2017 r.

Poetycki marzec

     Środa 15 marca to kolejny dzień pod znakiem poezji bowiem tego dnia odbyły się w szkole eliminacje klas I – III SP do konkursu recytatorskiego z okazji Światowego Dnia Poezji, którego finał zaplanowany jest 27 marca w pomieszczeniach Biblioteki Publicznej w Rabce – Zdroju. Jury w składzie: Dyrektor – Stanisław Skawski oraz nauczycielki: Longina Ponicka i Mirosława Ponicka, miało ciężki orzech do zgryzienia bo wszystkie kilkadziesiąt recytacji było na bardzo dobrym poziomie. Ostatecznie kwalifikacje do reprezentowania szkoły w trakcie gminnego finału otrzymali: Antonina Iskrzycka – Biela (kl. 0), Amelia Ponicka (kl. 0), Amelia Żaczek (kl. 0), Szymon Żaczek (kl. 0), Dawid Gacek (kl. I), Jan Kołatek (kl. I),  Julia Kalista (kl. II), Magdalena Kościelniak (kl. II), Daniel Pochroń (kl. II), Zuzanna Ponicka (kl. II), Wojciech Świder (kl. II), Robert Żaczek (kl. II),  Klaudia Antolak (kl. III), Wiktoria Iskrzycka – Biela, Maria Karkula ( kl. III), Karolina Surma (kl. III), Oliwia Świder (kl. III). Będziemy trzymali za nich mocno kciuki. Powodzenia! Zdjęcia w szkolnej galerii.

16 marca 2017 r.

Maluchy recytują Tuwima

       7 marca 2017 r. ( wtorek) w naszej szkole,  odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski poezji Juliana Tuwima. W konkursie udział wzięło kilkunastu recytatorów z Oddziału Przedszkolnego i Punktu Przedszkolnego. Publiczność oklaskiwała gromkimi brawami wszystkich uczestników. Wiersze były ciekawe i barwnie zaprezentowane. Jury w składzie: Dyrektor - Stanisław Skawski, pedagog szkolny – Zofia Beata Pyrcz i logopeda – Mirosława Ponicka ustaliło następujące wyniki konkursu: kategoria  - dzieci z PP: I miejsce – Hania Polak; II miejsce – Antoś Ptak; III miejsce – Zosia Czyszczoń; wyróżnienie – Weronika Wojtyczka; kategoria - dzieci z klasy O: I miejsce – Amelia Żaczek, II miejsce – Szymon Żaczek, III miejsce – Amelia Ponicka; wyróżnienie – Tosia Iskrzycka – Biela. Najlepsi otrzymali nagrody książkowe, natomiast pozostali uczestnicy konkursu - dyplomy ze słodką niespodzianką, które wręczył dzieciom pan dyrektor. Gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów ( relacja Longiny Ponickiej).  Zdjęcia w szkolnej galerii.

8 marca 2017 r.

Julka – królowa nart!

     Julia Filas, która nie tak dawno wygrała narciarski Memoriał im. Marii Kaczyńskiej w swojej kategorii wiekowej, nie dała szans swoim rywalkom  w trakcie kolejnych zawodów. Najpierw okazała się bezkonkurencyjna podczas rozgrywanych w piątek 3 marca zawodów w narciarstwie alpejskim o Mistrzostwo Gminy i MOS, a potem w poniedziałek 6 marca na stoku w Kluszkowcach zdobyła tytuł mistrza powiatu w tej niezwykle trudnej dyscyplinie zimowej. Znakomicie spisali się też jej młodsi partnerzy: Zuza Ponicka ( kl. II SP) zdobyła mistrzostwo gminy i II lokatę na szczeblu MOS w najmłodszej kategorii wiekowej, Kosma Filas ( kl. I SP) zajął w tejże grupie X miejsce, a Małgosia Kościelniak (kl. VI) – XI. Ich znakomita postawa sprawiła, że nasza szkoła zdobyła II lokatę w klasyfikacji drużynowej! Brawo! Trzymaliśmy mocno kciuki za Julkę podczas jej startu 14 marca 2017 r. w finale wojewódzkim ale nie przyniosło jej to szczęścia. Julka zaryzykowała i niestety nie ukończyła przejazdu ale i tak zapisała się już na stałe w annałach sportowych szkoły. Wyniki i zdjęcia z zawodów w zakładce sport szkolny na stronie UM w Rabce – Zdroju.

7 marca 2017 r.

Zakopane, Zakopane….

    Ponieważ firma budująca naszą salę gimnastyczną zaplanowała na wtorek 28 lutego całodzienne wyłączenie prądu, co w praktyce oznacza paraliż szkoły, nasi uczniowie niemal w komplecie, wraz z nauczycielami,  wybrali się tego dnia na wycieczkę do stolicy Tatr – Zakopanego. Ta eskapada połączona z olbrzymią frajdą, jaką dla dzieci zawsze jest podróż koleją, dostarczyła im niezapomnianych wrażeń, opis których - wraz z dokumentacją fotograficzną - znajdzie się niebawem na naszej stronie.

1 marca 2017 r.

Karnawałowy tłusty czwartek

    Kalendarzowy tłusty czwartek, który wypadł w tym roku 23 lutego, stał się okazją do zorganizowania w szkole bardzo efektownego zakończenia karnawału zwanego w tradycji polskiej zapustami. W tym dniu wszystkich członków szkolnej społeczności obowiązywała zasada karnawałowego przebrania. Dla najmłodszych zorganizowano bal z zabawami i konkursami, a na apelu szkolnym rozstrzygnięto, pod okiem fachowego jury, międzyklasową rywalizację na karnawałowe przebranie. Najważniejszym kryterium była ilość osób posiadających strój karnawałowy. Ostatecznie najlepsza okazała się klasa II SP choć zachwyt budziły wszystkie barwne i niezwykle pomysłowe stroje prezentowane na scenie w sposób niezwykle efektowy i oryginalny, jak w przypadkach: przedszkola ( bajkowe postacie), klasy III SP (smerfy), kl. V (demonstracja uliczna!) oraz klasy VI ( greccy bogowie olimpijscy). Za najoryginalniejszy strój karnawałowy wybrano ubiór klauna noszony przez Michała Grucę. Nagrody w postaci biletów do kina ufundował Dyrektor Szkoły, zaś Rada Rodziców obdarowała wszystkich – nie inaczej – smacznymi pączkami.

W podobnie karnawałowym klimacie przebiegła popołudniowa próba zespołu Prymni. Znowu było kolorowo, rozrywkowo i pączkowo. Ale ostatecznie ciągle mamy zapusty, więc takie szaleństwa są w tym przypadku usprawiedliwione. Zdjęcia w szkolnej galerii.

24 lutego 2017 r.

Bal karnawałowy

    Rada Rodziców postanowiła zrekompensować sobie brak balu sylwestrowego (nie doszedł do skutku), organizacją hucznej imprezy karnawałowej. Odbyła się ona w sobotę 18 lutego w pomieszczeniach szkoły. Choć liczba uczestników nie była imponująca ( około trzydzieści osób), to potrafili oni szaleć za stu. Odziani w barwne i pomysłowe stroje karnawałowe bawili się znakomicie do późnych godzin nocnych w rytm światowej muzyki rozrywkowej. Zysk z imprezy Rada Rodziców przeznaczy na dofinansowanie szkolnych wycieczek edukacyjnych. Zdjęcia w szkolnej galerii.

19 lutego 2017 r.

Walentynki czyli miłość niejedno ma imię

         Medialny szał walentynkowy czyli Dzień Zakochanych, który przebija powoli popularnością starosłowiańską Kupałę czyli Noc Świętojańską, rozciągnięty na kilka dni, zaistniał także na stałe w szkole. Samorząd Uczniowski nakłonił wszystkich -  łącznie z nauczycielami - do udziału w jednej z wielu zabaw organizowanych przy tej okazji. Polegała ona na kojarzeniu par przy pomocy wylosowanych numerów, zaś samo spotkanie pary kończyło się wymianą upominku, zazwyczaj słodkiego. Można się było przy tej okazji pocałować ale niewielu z tej możliwości korzystało.

Zupełnie inny charakter miały walentynki w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rabce-Zdroju gdzie odbyło się rozstrzygnięcie XXIV edycji konkursu „Serduszkowy wiersz”. W tym roku na konkurs wpłynęło 65 prac z całego kraju. Tegorocznym jurorem konkursu była Ewa Chotomska, która wspólnie z Burmistrzem Rabki – Zdroju – Ewą Przybyło wręczyła laureatom nagrody. Niezmiernie nam miło donieść, że zwycięzcą tegorocznej edycji została nasza uczennica - Dorota Gruca z klasy IV. O tym, że zacięcie do liryki miłosnej przenosi się zapewne w genach świadczy fakt, iż brat naszej mistrzyni - Michał (kl. III Gim) otrzymał za swój wiersz wyróżnienie. Serdecznie gratulujemy. Zdjęcia na stronach: UM w Rabce – Zdroju i portalu GORCE24.

15 lutego 2017 r.

Ostatni akord kolędniczy

     Zespół Prymni wziął udział w VII Rabczańskim Kolędowaniu, które odbyło się 2 lutego w kościele św. Teresy w Rabce-Zdroju. Dzień ten, obchodzony jako święto Ofiarowania Pańskiego - w tradycji ludowej nazywany Świętem Matki Boskiej Gromnicznej - kończy czas kolęd. Prymni występując jako jedni z grona wielu szacownych i znanych artystów, zaprezentowali się w repertuarze tradycyjnym, bardzo dobrze przyjętym przez zgromadzoną publiczność, o czym świadczyły burzliwe oklaski po ich występie. Zdjęcia na stronach: UM w Rabce – Zdroju i portalu GORCE24.

3 lutego 2017 r.

Ferie zimowe z piłką przy nodze

        Od 30 stycznia do 2 lutego na sali gimnastycznej w SP nr 2 w Rabce – Zdroju rozgrywany był coroczny Puchar Ferii w piłce nożnej halowej, w którym wzięli udział nasi młodzi piłkarze. Turniej ten pokazał, że piłka nożna jest królową sportu w Ponicach, a nasza szkoła – gminną potęgą w tej dyscyplinie. Nasi piłkarze wygrali bezapelacyjnie dwie kategorie wiekowe - kl. IV i VI, a w grupie kl. V zajęli II miejsce. Jedynie w kategorii gimnazjum ich start, z powodu braków kadrowych,  zakończył się poniżej oczekiwań. Dwóch naszych zawodników braci: Szymona i Oskara Maciołów, nagrodzono tytułami najlepszych graczy turnieju. A więc - Ponice pany! Podziękowania należą się rodzicom: p. Monice Pochroń oraz p. Bogdanowi Grucy, którzy wraz z Dyrektorem Szkoły pełnili funkcję opiekunów w trakcie tych zawodów. Zdjęcia w szkolnej galerii.

2 luty 2017 r.

Dzień na lodowisku

     Ostatni dzień zajęć czyli piątek 28 stycznia, większość uczniów naszej szkoły spędziła na lodowisku w Rabce – Zdroju, dokąd dotarli na różne sposoby pod opieką swoich wychowawców. Skorzystali oni z kończącej się promocji oferowanej przez kierownika obiektu i faktu, że prawdziwe oblężenie tej największej miejskiej ślizgawki zacznie się dopiero od poniedziałku, kiedy rozpoczną się zimowe ferie.

29 stycznia 2017 r.

Zimowe wyjście w góry

    Cudowna zimowa aura natchnęła wychowawczynię klasy III gimnazjum – p. Joannę Twaróg do pomysłu wyjścia w góry. Przekonała do tej inicjatywy sporą grupę gimnazjalistów oraz paru dorosłych, w tym samego Dyrektora Szkoły. W czwartek 27 stycznia, mroźnym ale słonecznym rankiem, na szczyt Maciejowej ruszyła kilkudziesięcioosobowa grupa młodzieży. Marsz był dość trudny bo miejscami leżała jeszcze gruba pokrywa śniegu ale cudna pogoda i bajecznie zimowe plenery wprawiały wszystkich w doskonały nastrój. Przewodnik – p. Piotr Czyszczoń nie forsował ostrego tempa i co rusz organizował postoje, w trakcie których testował wiedzę przyrodniczą i krajoznawczą turystów. Po około godzinie grupa dotarła na schronisko na Przysłopie gdzie znalazła wszystkie te atrakcje, których można oczekiwać w górach: ognisko ze smażoną kiełbasą, ciepłe napoje i śpiewy przy dźwiękach gitary ( tutaj swoje pięć minut miał Pan Dyrektor). Wszyscy stwierdzili zgodnie – zimą góry są najpiękniejsze. Zdjęcia w szkolnej galerii.

28 stycznia 2017 r.

Najazd seniorów

   W środę 25 stycznia szkoła przeżyła prawdziwy najazd babć i dziadków, którzy zostali tutaj zaproszeni z okazji ich niedawnego święta. Najmłodsi wychowankowie szkoły czyli przedszkolaki oraz klasy I - III SP przygotowali dla nich, pod kierunkiem swoich wychowawców oraz instruktorów, program artystyczny, na który złożyły się pokazy tańca, śpiewu i deklamacji. Wnuki wręczyły także babciom i dziadkom upominki, a Rada Rodziców przygotowała dla nich poczęstunek w postaci: kawy, herbaty i ciasta. Godne pochwały jest także zaangażowanie samorządu uczniowskiego w organizację tej sympatycznej uroczystości. Zdjęcia w szkolnej galerii.

26 stycznia 2017 r.

Apel szkolny

    Wtorkowy apel szkolny z 24 stycznia był okazją do krótkiego podsumowania minionego półrocza i nakreślenia ogólnych planów na II okres. Dyrektor wykorzystał go także do złożenia życzeń udanego wypoczynku feryjnego dla uczniów i nauczycieli.

25 stycznia 2016 r.

Szkoła na półmetku

     W poniedziałek 23 stycznia odbyło się ważne zebranie Rady Pedagogicznej, na którym dokonano klasyfikacji uczniów za I półrocze roku szkolnego 2016/2017 ( tekst uchwały klasyfikacyjnej jest dostępny na stronie internetowej szkoły).

24 stycznia 2017 r.

Pożegnanie kardynała Dziwisza

      W sobotę 21 stycznia liczna delegacja Prymnych wraz z przedstawicielami bratnich zespołów regionalnych: Majerankami i Robcusiami oraz władzami rabczańskiej gminy, wzięła udział w uroczystościach religijnych w krakowskich Łagiewnikach, w trakcie których żegnano ks. Stanisława Dziwisza, kończącego swą owocną posługę religijną na stanowisku arcybiskupim.

22 stycznia 2017 r.

Wolontariuszka Taina

      W piątek 20 stycznia w szkole pojawił się niecodzienny gość – brazylijska wolontariuszka Taina, która przez cały dzień prowadziła niezwykle ciekawe zajęcia z uczniami niemal wszystkich klas. Swoją bezpośredniością i pasją starała się zarazić nasze dzieci, dla których była to także świetna lekcja szlifowania języka angielskiego bo właśnie nim posługiwała się Taina. Zdjęcia w szkolnej galerii

21 stycznia 2017 r.

Jasełka w szkole dla niewidomych

     W czwartek 19 stycznia niemal cała szkoła wybrała się do Rabki – Zdroju ( pieszo lub jezdnie ) do Szkoły dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących, która wystawiła specjalnie dla nich jasełka „Dar człowieka dla Boga”, mówiące o bardzo aktualnych w dzisiejszych czasach wartościach chrześcijańskich: współczuciu, miłosierdziu i pomocy potrzebującemu człowiekowi. Na naszych dzieciach ogromne wrażenie wywarła poruszająca gra aktorska wychowanków tej rabczańskiej placówki oświatowej. Zdjęcia w szkolnej galerii i na stronie Szkoły dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Rabce – Zdroju.

20 stycznia 2017 r.

Zimowe atrakcje

     Opady śniegu i siarczyste mrozy nie przeszkodziły naszym uczniom w zbiorowym korzystaniu z uroków zimy. W środę 11 stycznia ponad 40 – osobowa grupa starszych dzieci (klasy IV – VI oraz I – III Gim) przez pół dnia szusowała na nartach na urokliwym stoku narciarskim U Żura w Chabówce. Zaś już następnego dnia w czwartek 12 stycznia klasa VI wybrała się na kulig wykorzystując bajkową wprost zimową aurę i przepiękne plenery Ponic.

13 stycznia 2017 r.

Prymni mają już 5 lat!

     Jak ten czas szybko leci! Zespół regionalny Prymni działający przy Zespole Szkół w Ponicach świętował piątą rocznicę swojej oficjalnej działalności. Uroczystości związane z obchodami tej małej ale już okrągłej rocznicy odbyły się w sobotę 7 stycznia 2017 r. w ramach XI posiadów góralskich, a rozpoczęła je msza św., w trakcie której niezwykle ciepłe słowa o zespole wypowiadał celebrujący ją ks. Andrzej Iwaniuk.  Reszta imprezy odbyła się w budynku zespołu szkół w Ponicach. Zebrani oklaskiwali gromkimi brawami występ Prymnych, a zwłaszcza najmłodszej grupy, która bardzo udanie zaprezentowała się w repertuarze kolędowym. Gospodarzami wieczoru byli: Dyrektor Szkoły –  Stanisław Skawski i instruktorka zespołu – Anna Skawska – Kapłon. Uroczystość była pretekstem nie tylko do dokonania podsumowania pięcioletniej pracy zespołu i docenienia osób oraz instytucji zasłużonych dla jego rozwoju ale nade wszystko stworzyła sposobność do zaprezentowania lokalnemu środowisku dokonań małych górali i dostarczyła okazji do wspólnego świętowania. Specjalne tablice jubileuszowe za wspieranie działalności Prymnych otrzymali: Burmistrz Rabki – Zdroju, Stowarzyszenie „ Poni…ce do kłębka”, ks. Mieczysław Pajdo i Dorota Majerczyk. Starszym członkom zespołu oraz zasłużonym dorosłym wspierającym jego  pracę, wręczono pamiątkowe statuetki, zaś wszystkie maluchy obdarowano słodkimi Prymusiami czyli piernikowymi kukiełkami. Po występach na gości czekały już tylko stoły zastawione regionalnymi potrawami, przy których kolędowano do późnej nocy. Niewątpliwą atrakcją dla gości była galeria zdjęć dokumentujących pięciolecie działalności Prymnych. Cała impreza zorganizowana została wysiłkiem: rodziców, instruktorów zespołu, Dyrektora Szkoły oraz Stowarzyszenia „ Poni…ce do kłębka”. Zdjęcia w szkolnej galerii i na stronie Stowarzyszenia „Poni…ce do kłębka”. www.ponice.rabka-net.pl

10 stycznia 2017 r.

Jabłka w szkole

     Komitet Opieki Społecznej w Rabce – Zdroju przekazał naszym dzieciom sporą ilość jabłek, którą Agencja Rynku Rolnego skupiła od polskich sadowników. Zatem początek nowego roku będzie stał w szkole pod znakiem zbiorowej konsumpcji tych bardzo zdrowych owoców. Zdjęcia w szkolnej galerii.

29 grudnia 2016 r

 

W szkole już Boże Narodzenie

     Ostatni dzień zajęć przed przerwą świąteczną ( 22 grudnia) tradycyjnie już zamienił szkołę w wielki rodzinny dom, w którym wszyscy żyli już tylko klimatem zbliżających się świąt Bożego Narodzenia.  Od godz. 9.00 trwały klasowe wigilie organizowane w kilku grupach wiekowych. Było uroczyście ale nade wszystko bardzo swojsko i tradycyjnie, do czego przyczyniła  się świąteczna celebra: łamanie się opłatkiem połączone ze składaniem sobie życzeń, skromny posiłek i wspólne  kolędowanie. O godz. 10.00 rozpoczął się coroczny szkolny przegląd kolęd, który poprzedziły wielce wymowne jasełka w wykonaniu uczniów klasy II gimnazjum. W konkursie kolęd wzięli udział wykonawcy reprezentujący wszystkie szkolne oddziały. Artystom należą się brawa  za przygotowanie utworów i odwagę sceniczną. Cieszy rozmaitość kolędniczego repertuaru oraz coraz wyższy poziom samego przeglądu, zwłaszcza w grupie młodszej. Jury w składzie: przew. – Iwona Masłowska - Filas – nauczycielka muzyki oraz członkowie: p. Wioletta Kalista – przewodnicząca Rady Rodziców, Ola Kościelniak – przewodnicząca Rady Uczniowskiej, przyznało nagrody główne za I miejsca i wyróżnienia za miejsca II –III w dwóch kategoriach wiekowych. W kategorii: kl. 0 – IV SP  miejsce I przypadło klasie I za utwór „Dnia jednego o północy”. Wyróżnienia otrzymali: klasa II za kolędę „Bóg się narodził” i klasa III za nastrojową pastorałkę „To się dzisiaj stanie”. W kategorii: kl. V SP - III Gim zwyciężyła kl. VI wykonując  pastorałkę „Jakieś światło…”, a wyróżnienia otrzymali: klasa III Gim za pastorałkę pt. „Jezusie panie nasz” i kl. I Gim za utwór „Chrystus się narodził”. Zwycięzcy otrzymali z rąk Dyrektora dofinansowanie klasowych wycieczek zaplanowanych na ten rok szkolny, zaś wyróżnieni – nagrody pieniężne Rady Rodziców. Wyróżnienia specjalne Dyrektora Szkoły za solowe występy otrzymali: Dorota Gruca i Julia Kołatek. Werdykt jury poprzedził  koncert grupy flecistów, a podsumował występ nauczycieli, którzy - wraz z wszystkimi obecnymi - zaśpiewali kolędę „ Przybieżeli do Betlejem”. Potem już tylko żegnano się składając sobie świąteczne życzenia. Tegoroczna przerwa świąteczna będzie trwać tylko niewiele ponad tydzień. A zatem: Do rychłego do siego roku!  Zdjęcia w szkolnej galerii.

23 grudnia 2016 r.

Po kolędzie

    Grupa uczniów – członków zespołu regionalnego Prymni wraz z samym Dyrektorem Szkoły już rozpoczęła bożonarodzeniową kolędę.  W środę 21 grudnia odwiedzili oni rodzinę Daniela Uchacza – ucznia naszej szkoły, któremu przynieśli wraz z kolędą świąteczne paczki z prezentami od wszystkich uczniów. Zaraz potem grupa kolędnicza odwiedziła Urząd Miejski gdzie śpiewała kolędy i składała życzenia świąteczne pracownikom z p. Burmistrz na czele. Zdjęcia w szkolnej galerii.

22 grudnia 2016 r.

Siatkówka w kratkę

       Bardzo dobry wynik w siatkówce szkół podstawowych na szczeblu gminy, rozgrywanych w dniu 12 grudnia, osiągnęła reprezentacja chłopców, która zajęła podczas tych zawodów II miejsce. premiowane prawem gry w finale Miejskiego Ośrodka Sportowego. Dzień później mniej udany start zaliczyły w tej dyscyplinie dziewczynki, które zajęły IV lokatę. Gratulujemy sportowcom oraz ich trenerowi – p. Piotrowi Czyszczoniowi dzielnej postawy sportowej. Zdjęcia w szkolnej galerii.

14 grudnia 2016 r.

Mikołajki na wiele sposobów

      Tegoroczne mikołajki, podobnie jak w latach ubiegłych, miały różne oblicza. We wtorek 6 grudnia do najmłodszych dzieci przyszedł Św. Mikołaj, który rozdał - oczekującym go z niecierpliwością dzieciom - masę słodkich i kolorowych prezentów. Maluchy zrewanżowały mu się muzycznym prezentem – piosenkami na jego cześć. Uczniowie z klas I – III wzięli udział w tym czasie w imprezie mikołajkowej w kopalni soli w Bochni. Starsze klasy zamiast mikołajkowych prezentów też wolały inne atrakcje, np. wyjście do kina, Małopolską Noc Naukowców oraz objadanie się przysmakami wykonanymi własnoręcznie podczas warsztatów kulinarnych. To nie był jeszcze koniec mikołajkowych atrakcji, bowiem w tym samym dniu Święty - w towarzystwie p. Burmistrz – nagradzał dzieci, które wyróżnione zostały w corocznym konkursie literackim na list do Św. Mikołaja. Wśród nagrodzonych znalazło się czworo naszych uczniów:  Daniel Pochroń (kl. II SP), Klaudia Antolak ( kl. III SP ), Dorota Gruca ( kl. IV SP ) Kacper Koszarek (kl. II Gim). Serdecznie im gratulujemy. Zdjęcia w galerii i na stronach lokalnych portali internetowych.

7 grudnia 2016 r..

Apel szkolny

          Nowy tydzień rozpoczął apel szkolny, przeprowadzony w poniedziałek 5 grudnia, w trakcie którego dyrektor podsumował ostatni miesiąc nauki i przypomniał o zadaniach stojących przed szkołą w gorącym okresie przedświątecznym.

6 grudnia 2016 r.

Choć mali, to już mistrzowie

     W piątek 2 grudnia na sali gimnastycznej w SP nr 2 w Rabce – Zdroju rozegrano kolejna edycję zawodów sportowych klas I – III szkół podstawowych po nazwą „ Mali Mistrzowie”, których naczelnym celem jest poprawa sprawności fizycznej dzieci i uatrakcyjnienie zajęć wychowania fizycznego w tym przedziale wiekowym. Młodzi sportowcy rywalizowali w sześciu konkurencjach m.in. wyścigach, rzutach do celu i na odległość oraz skoku w dal z miejsca. Znakomicie spisała się w tych zawodach 10 – osobowa reprezentacja dziewcząt i chłopców I etapu edukacyjnego, która, po zaciętej rywalizacji, zdobyła I miejsce i okazały puchar. Ogromne brawa dla nich, podziękowania dla: opiekunów, którzy przygotowali ich do zawodów oraz dla licznej grupy kibiców, która wspierała naszych zawodników gorącym dopingiem. Zdjęcia na stronie UM w Rabce – Zdroju i w szkolnej galerii.

3 grudnia 2016 r.

Tak zaczynał pewnie Wit Stwosz

     Klasa IV bierze udział w projekcie rabczańskiego Biura Promocji w Urzędzie Miejskim, który ma na celu przybliżenie dzieciom różnych form artystycznego rękodzieła. W poniedziałek 28 listopada dzieci miały okazję zetknąć się ze snycerstwem – bardzo starą sztuką rzeźbienia w drewnie. Zajęcia prowadził p. Krystian Luberda z  rabczańskiego Stowarzyszenia Artystów Lilianna Drzewiej. Uczniowie z podziwem obserwowali pokaz umiejętności snycerskich pana Krystiana ale i tak największą przyjemnością była możliwość spróbowania własnych sił w tej niełatwej dziedzinie sztuki. Zdjęcia w szkolnej galerii.

29 listopada 2016 r.

Andrzejki prawie profesjonalnie

     Zabawa andrzejkowa połączona z tradycyjnymi wróżbami matrymonialnymi jest od zawsze niezbędnym punktem szkolnego kalendarza imprez w naszej szkole. W tym roku zajął się tym profesjonalny wodzirej, który w piątek 25 listopada przez ponad półtorej godziny zabawiał najmłodsze dzieci. Ich starsi koledzy postawili na inne atrakcje: seanse filmowe i wypieki. Ale wszystko utrzymane było w andrzejkowym klimacie, a przecież o to chodzi.

26 listopada 2016 r.

Nauka przez zabawę

     22 listopada 2016 r. przedszkolaki mogły przynieść ze sobą swoje ulubione misie. W tym dniu obchodzono Dzień Pluszowego Misia i zajęcia odbywały się z udziałem tych zabawek. A więc dzieci karmiły misie, śpiewały i tańczyły razem z nimi. A także uczyły je myć ręce i ładnie śpiewać.

     W dniu 24 listopada 2016 r. w punkcie przedszkolnym odbył się Bal Postaci z Bajek. Na uroczystość stawili się: królewna Śnieżka, dwa tygryski z „Kubusia Puchatka”, kotek z „Przygód Kota Filemona”, trzy Elzy z Krainy Lodu, Spiderman, Kopciuszek, Jej Wysokość Księżna Zosia, strażak Sam, Roszpunka i wiele innych.

     Natomiast 25 listopada 2016 r. dzieci wraz z wychowawczynią – p. Basią Wojtyczką wróżyły z wosku i bawiły się w inne znane andrzejkowe zabawy, np. „wyścig pantofli” dający trafną odpowiedź na pytanie która dziewczynka pierwsza wyjdzie za mąż, i  który chłopczyk pierwszy się ożeni. Zdjęcia w szkolnej galerii.

25 listopada 2016 r.

 

Czterech wspaniałych

     Klasa III gimnazjum to nieliczna ale elitarna grupa uczniowska. Aż czworo z nich znalazło się w rejonowych finałach konkursów przedmiotowych! Oto oni: Michał Gruca i Natalia Pochroń  (biologia i geografia); Katarzyna Leśna (biologia) oraz Kamila Kowalczyk (historia). Wielkie brawa dla nich oraz ich opiekunów: p. Joli Pyki – Stanik i p. Norberta Ptaka.

25 listopada 2016 r.

Sądny dzień czyli wywiadówka

     W środę 23 listopada  odbyła się wywiadówka dla rodziców, którzy dzięki niej mieli okazję zapoznać się  z bieżącymi ocenami swoich pociech. Dla niektórych uczniów oznaczało to niezbyt przyjemną rozmowę po powrocie taty lub mamy ze spotkania  z wychowawcą. Ogólnie jednak nie ma powodów do niepokoju bo prawdziwe wstrząsy w szkole dopiero nas czekają.

24 listopada 2016 r.

Warsztaty z  mataloplastyki

     Klasa IV bierze udział w projekcie rabczańskiego Biura Promocji w Urzędzie Miejskim, który ma na celu przybliżenie dzieciom różnych form artystycznego rękodzieła. W poniedziałek 14 listopada były to warsztaty z mataloplastyki – dziedziny twórczości obejmującej wyrób artystycznych przedmiotów z metalu, jak również przedmioty wykonane tą techniką. Dziełem metaloplastyki mogą być przedmioty użytkowe (lampy, świeczniki, szyldy, kraty itp.) lub dekoracyjne (rzeźby, płaskorzeźby, kompozycje abstrakcyjne). Zajęcia poprowadził p. Zygmunt Wójtowicz z  rabczańskiego Stowarzyszenia Artystów Lilianna Drzewiej.

15 listopada 2016 r.

Święto Niepodległości na sportowo

     W popołudniowy piątek 11 listopada, z okazji Święta Niepodległości w pomieszczeniach wiejskiej siłowni w podziemiach kościoła parafialnego w Ponicach rozegrany został turniej tenisa stołowego. Opis przebiegu tych zawodów, okraszony licznymi zdjęciami, znajduje się na stronie internetowej Stowarzyszenia „ Poni…ce do kłębka” www.ponice.rabka-net.pl

14 listopada 2016 r.

Święto Niepodległości w gminie

        Bogaty program i uroczysty charakter posiadały obchody Święta Niepodległości w gminie Rabka – Zdrój. Najważniejsze wydarzenia odbyły się w  środę 11 listopada kiedy to w kościele św. Teresy o godz. 12.00 odprawiono mszę św. w intencji Ojczyzny,  po której uczestnicy przemaszerowali ulicami Rabki – Zdroju na cmentarz, gdzie złożono wiązanki na grobach żołnierzy walczących o wolność Polski. W gronie kilkunastu pocztów sztandarowych uświetniających tą uroczystość, znalazł się i nasz w składzie: Łukasz Polaniak, Wioleta Duda i Karolina Pędzimąż.  Zdjęcia na stronach lokalnych portali internetowych.

12 listopada 2016 r.

Święto Niepodległości w szkole

     Obchody Święta Niepodległości w naszej szkole koncentrują się na corocznym przeglądzie piosenki patriotycznej, którego ósmą już edycję oceniało jury w składzie: przewodnicząca – Iwona Masłowska - Filas, członkowie: dyr. Stanisław Skawski i ks. Mieczysław Pajdo. Wykonawcy podzieleni na dwie grupy wiekowe: PP – kl. IV SP oraz kl. V SP – kl. III Gim prezentowali bardzo wysoki poziom i niezwykle zróżnicowany repertuar: od tradycyjnych pieśni patriotycznych po melodie współczesne o tematyce wojskowo-patriotycznej. Zwycięzcy w obu kategoriach – klasy: III SP i III G zdobyli  nagrody główne czyli dofinansowanie wycieczki edukacyjno – krajoznawczej ufundowane przez: Dyrektora Szkoły i proboszcza ks. M. Pajdo oraz prawo reprezentowania szkoły na innych przeglądach pieśni patriotycznych. Pełne wyniki obrazuje protokół jury, zaś dokumentację stanowią zdjęcia umieszczone w galerii szkolnej oraz w galerii Jana Cieplińskiego na stronie MOK w Rabce - Zdroju www.mok.rabka.pl

12 listopada 2016 r.

Moc śniadania

        Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień! Program edukacyjny „Śniadanie Daje Moc” od lat zachęca nauczycieli, rodziców i uczniów klas 0-3 szkół podstawowych do tworzenia klubów „Śniadanie Daje Moc”, które przekazują najmłodszym cenne informacje o roli prawidłowego żywienia w oparciu o 12 zasad zdrowego żywienia. Nasz szkolny klub „Śniadanie Daje Moc”, wspólnie ze szkołami z całej Polski,  kolejny raz wziął udział w projekcie, który w tym roku przypadł we wtorek 8 listopada. W dniu tym przedszkolaki i uczniowie klas I – III szkoły podstawowej wraz z nauczycielami i rodzicami przygotowywali wspólne śniadanie. Była to świetna zabawa dzięki której najmłodsi uświadomili sobie jak ważne jest codzienne zdrowe śniadanie. Zrobione zdjęcia i nakręcone filmy stanowią nie tylko świetny materiał dokumentacyjny ale posłużą do wykonania pracy konkursowej na temat przeprowadzonej w szkole akcji. Zdjęcia w szkolnej galerii.

9 listopada 2016 r.

Pamięć o zmarłych

      Przed uroczystością Wszystkich Świętych w piątek 28 października delegacja uczniów naszej szkoły pod opieką p. Piotra Czyszczonia odwiedziła i uporządkowała grób patronki szkoły – Antoniny Zachary – Wnękowej oraz nagrobek uczestników powstania styczniowego w 1863 r.

29 października 2016 r.

Nauczyciele nagrodzeni

     W środę 26 października odbyła się sesja oświatowa Rady Miejskiej w Rabce – Zdroju, podczas której Burmistrz – Ewa Przybyło, nie tylko zaprezentowała raport o stanie rabczańskiego szkolnictwa ale też nagrodziła dyrektorów jednostek oświatowych i wyróżniających się nauczycieli z terenu gminy. Miło nam donieść, że w tej liczbie znalazł się dyrektor Stanisław Skawski i dwoje nauczycieli zespołu szkół w Ponicach: Beata Pyrcz i Andrzej Ptak. Gratulujemy! Zdjęcia na stronach lokalnych portali internetowych.

27 października 2016 r.

Majsterkowanie w Castoramie

     We wtorek 25 października uczniowie klas: II i III szkoły podstawowej po raz kolejny uczestniczyli w warsztatach „ Majsterkowo” zorganizowanych w sklepie Castorama w Nowym Targu. Celem tych zajęć jest rozbudzanie w dzieciach pasji do majsterkowania, pobudzanie ich wyobraźni, rozwijanie umiejętności manualnych, a także zwiększenie wiedzy oraz świadomości technicznej i ekologicznej. Zdjęcia w szkolnej galerii.

26 października 2016 r.

Apel szkolny

          Nowy tydzień rozpoczął apel szkolny na świeżym powietrzu, przeprowadzony w poniedziałek 24 października, w trakcie którego dyrektor podsumował ostatni miesiąc nauki, nakreślił zadania na najbliższy miesiąc, a ponadto chwalił pilnych, ganił opornych i mobilizował uczniów do wytężonej pracy, Wykorzystał także spotkanie aby nadrobić zaległości i oficjalnie wręczyć swoim pracownikom Nagrody Dyrektora  z okazji DEN. Otrzymali je w tym roku: Jamróz Elżbieta, Magdziarz Katarzyna, Panek Piotr, Pępkowska Maria, Ponicka Longina, Ptak Norbert i Rączka Natalia. Do Nagrody Burmistrza nominowani zostali w tym roku: Ptak Andrzej i Pyrcz Zofia Beata, którzy odbiorą wyróżnienia już w najbliższą środę w trakcie uroczystej sesji Rady Miejskiej. Nagrodzonym serdecznie gratulujemy! Zdjęcia w szkolnej galerii.

24 października 2016 r.

Ślubowanie i finał projektu gimnazjalnego

          Mimo przerwy w zajęciach spowodowanej brakiem ogrzewania, życie w szkole nie zamarło.  W środę 12 października 2016 r. miały miejsce dwa ważne wydarzenia, wpisane w kalendarz działań edukacyjno – wychowawczych szkoły. Uroczyste ślubowanie złożyli uczniowie klasy I, której powstanie w tym roku szkolnym stało pod dużym znakiem zapytania. Na szczęście ten nieliczny oddział powstał, a wspomniana uroczystość uświadomiła wszystkim jak ważna jest ciągłość pracy edukacyjnej szkoły. Ten dzień zostanie zapamiętany nie tylko przez pierwszoklasistów, ale również przez ich starszych kolegów z II klasy gimnazjum, którzy zaprezentowali projekt edukacyjny pt. „Stowarzyszenie „Poni…ce do kłębka” a szkoła – nitki współpracy”, związany z jubileuszem dziesięciolecia działalności stowarzyszenia, m.in. na rzecz szkoły w Ponicach. Uczniowie pod kierunkiem wychowawczyni Jolanty Pyki – Stanik przygotowali i przedstawili: muzyczne wykonanie hymnu stowarzyszenia, prezentację multimedialną o współpracy szkoły i stowarzyszenia, konkurs wiedzy „Jeden z dziesięciu” na temat lokalnego środowiska oraz prace plastyczne z konkursu pt. „Przyszłość ze stowarzyszeniem”. Po obejrzeniu dokonań gimnazjalistów nastąpiło wręczenie nagród, dyplomów, drobnych upominków oraz podziękowań za wzorowo wykonaną pracę. W imieniu zarządu stowarzyszenia nagrody wręczała prezes Jolanta Świder. Na zakończenie dyrektor szkoły Stanisław Skawski zaprosił zebranych na urodzinowy tort. Zrealizowany przez młodzież projekt był częścią dofinansowanego przez Urząd Miejski w Rabce – Zdroju grantu „Dekada działalności Stowarzyszenia „Poni…ce do kłębka”. Zdjęcia na stronie    www.ponice.rabka-net.pl

13 października 2016 r.

Bez gazu ani rusz

     Załamanie dobrej pogody i przerwa w dostawie gazu spowodowana pracami budowlanymi sprawiły, ze zajęcia w dniach 10 – 13 października zostały częściowo zawieszone z uwagi na niską temperaturę w salach lekcyjnych. Spora część uczniów zaangażowana była jednak w tym czasie w dwa przedsięwzięcia: młodsi wzięli udział w uroczystości ślubowania klasy I, zaś starsi w prezentacji projektu gimnazjalnego.

13 października 2016 r.

Przedszkolaki na wycieczce

        Dnia 7 października dzieci z Punktu Przedszkolnego wybrały się na wycieczkę do Komisariatu Policji w Rabce – Zdroju gdzie zwiedziły pomieszczenia komendy i mogły m.in. ubrać na siebie mundury policjantów. Co za frajda! Były też poważne rozmowy na ważne tematy: przechodzenia przez ulicę, nie wpuszczania do domu obcych ludzi oraz zapinania się w pasy w samochodowych fotelikach. Później dzieci wraz z opiekunami udały się na spacer do miejskiego parku. Tam wszyscy zrobili sobie zdjęcie przy pomniku Jana Pawła II. Dzieci próbowały też dogonić w parku wiewiórkę, która okazała się dla nich za szybka. Na koniec tej wycieczki odwiedzono jeszcze Urząd Pocztowy, gdzie dzieci mogły na własne oczy zobaczyć co dzieje się z listami pisanymi przez nich. Każde z dzieci mogło przybić samodzielnie stempel pocztowy. Wszyscy wrócili busem do domu ( transport dofinansowany w ramach nagrody za występ w szkolnym przeglądzie piosenki turystycznej) – o czym donosi wychowawczyni przedszkolaków p. Barbara Wojtyczka - organizator całej eskapady. Zdjęcia w szkolnej galerii.

8 października 2016 r.

Futsal na odmianę

      W dniach 6- 7 października odbyły się gminne zawody dziewcząt i chłopców w piłce nożnej halowej w kategorii gimnazjum. z dwudniowej rywalizacji obie nasze ekipy przywiozły solidarnie puchary i dyplomy za II miejsca. Gratulujemy! Zdjęcia w szkolnej galerii.

8 października 2016 r.

Wybryki pogodowe

     Początek miesiąca ( 4-5 października) przyniósł nam gwałtowne załamanie pogody: obfite opady deszczu, a potem śniegu, które nie tylko spowodowały straty w postaci połamanych drzew ale także utrudniły niektórym uczniom dotarcie do szkoły! Wezbrana Poniczanka podmyła brzegi i mostek łączący rejon szkoły z terenami rekreacyjnymi za rzeką gdzie prowadzona jest część zajęć sportowo - ruchowych. Zdjęcia w szkolnej galerii.

6 października 2016 r.

Dzień Brzydszej Połowy

     Dzień Chłopca staje się powoli nieodzowną częścią szkolnego ceremoniału. O brzydszej części szkolnej społeczności pamięta żeńska część samorządu uczniowskiego na czele ze swoim opiekunem – p. Natalią Rączką. Święto to przebija się powoli nawet w przedszkolu, o czym donosi nam p. Ilona Ponicka – wychowawczyni zerówki: „ Od najmłodszych lat uczymy dzieci, aby pamiętały o ważnych uroczystościach w życiu rodziny czy życiu przedszkola. Równie ważne jest więc Święto Chłopców, które obchodzimy 30 września. W tym dniu dziewczynki wręczyły chłopcom upominki, złożyły życzenia, uściskały i ucałowały ich. Był to dzień pełen wrażeń, radości i dobrej zabawy”. Ale się działo w tej zerówce! Wszystkiego dobrego dla naszych chłopaków - tych małych, tych większych i tych całkiem dużych. Zdjęcia w szkolnej galerii.

2 października 2016 r.

Małpy skaczą niedościgle…

     Dzieci z oddziału przedszkolnego będą na pewno długo wspominały słoneczny czwartek 29 września bowiem tego dnia odwiedziły Krakowski Ogród Zoologiczny. Oto jak wspomina to wydarzenie wychowawczyni „zerówki” – p. Longina Ponicka. „Wycieczka do krakowskiego ZOO była kolejną ciekawą przygodą, jaką przeżyły nasze 6-latki. Celem wycieczki była obserwacja i czerpanie pozytywnych wrażeń w kontakcie z przyrodą, zainteresowanie różnorodnością gatunków świata zwierząt oraz kształtowanie świadomości ekologicznej przedszkolaków. Wyprawa ta była też okazją do utrwalania reguł kulturalnego zachowania się w miejscach użyteczności publicznej. Podczas spaceru po alejach Zoo spotkaliśmy wiele wspaniałych i ciekawych zwierząt. Dzieci reagowały bardzo spontanicznie: od radości, zachwytu, zdziwienia, do niepewności. W drodze powrotnej, pomimo zmęczenia, wszystkim dopisywały humory. Z uśmiechem na twarzach, pełni wrażeń i przeżyć wróciliśmy do naszego przedszkola. Pobyt w zoo był zapewne dla wszystkich wspaniałą lekcją przyrody, przeżytą w ciekawym i atrakcyjnym miejscu”. Nic dodać, nic ująć.  Zdjęcia w szkolnej galerii.

30 września 2016 r.

I kopią i biegają

     29 września reprezentacja chłopców szkoły podstawowej wzięła udział w gminnych rozgrywkach w piłce nożnej halowej. Zawody odbyły się na parkiecie sali gimnastycznej SP nr 2 w Rabce – Zdroju. Nasi gracze zajęli II lokatę ustępując jedynie gospodarzom. A już dzień później – 30 września większość drużyny wzięła udział w Sztafetowych Biegach Przełajowych w Nowym Targu. To się nazywa wszechstronność.

30 września 2016 r.   

Chleb nasz powszedni

      W środę 28 września klasy I – III szkoły podstawowej odwiedziły Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej, gdzie wzięły udział w bardzo ciekawych zajęciach edukacyjnych „Od ziarna do chleba”. Zdjęcia w galerii szkolnej.

29 września 2016 r.

Warsztaty decupage

     Klasa IV bierze udział w projekcie rabczańskiego Biura Promocji w Urzędzie Miejskim, który ma na celu przybliżenie dzieciom różnych form artystycznego rękodzieła. W poniedziałek 26 września były to warsztaty z decoupage – techniki zdobniczej polegającej na przyklejaniu na odpowiednio spreparowaną powierzchnię wzoru wyciętego z papieru lub serwetki. Zajęcia w bardzo atrakcyjnej formie poprowadziła p. Janina Kowalczyk z  rabczańskiego Stowarzyszenia Artystów Lilianna Drzewiej. Zdjęcia w szkolnej galerii.

27 września 2016 r.

Idę w góry ciszyć się życiem…

      Nie miała w tym roku szczęścia do pogody największa cykliczna impreza turystyczna propagująca już od 63 lat walory krajoznawcze Beskidów i Gorców – Zlot Turystyczny im. Elfrydy i Czesława Trybowskich. Mimo to wzięła w nim udział liczna grupa zahartowanych piechurów z naszej szkoły pod wodzą opiekunów: Katarzyny Magdziarz, Marii Pępkowskiej i Piotra Czyszczonia. Ruszyli oni w zimny i deszczowy czwartek 22 września i wędrując malowniczymi terenami polskiego Spisza oraz Gorców, dotarli w sobotę 24 września na metę rajdu - która w tym roku zlokalizowana była koło zespołu szkół w Rdzawce - przynosząc ze sobą nie tylko moc wrażeń ale też słoneczną pogodę. Do domu wrócili już „przez górę”, zmęczeni ale zadowoleni taszcząc plecaki i okazały puchar za I miejsce w kategorii gimnazjum. Zdjęcia w szkolnej galerii.

W ramach w/w imprezy nasza szkoła gościła grupę młodych turystów z Olszówki, którzy nocowali w salach lekcyjnych, korzystając przy okazji z naszych obiektów sportowych i rekreacyjnych.

25 września 2016 r.

Dzień Śliwki w przedszkolu

      Piątkowe zajęcia w oddziale przedszkolnym w dniu 23 września stworzone zostały z myślą o propagowaniu  zdrowego stylu odżywiania, promowania owoców i warzyw sezonowych. W tym dniu od  samego rana królowały śliwki. Wszyscy wchodzący od zerówki byli nimi częstowani. Odbyła się prezentacja mody śliwkowej, gdyż wszystkie dzieci oraz wychowawczyni – p. Ilona Ponicka nosili ubrania w barwach śliwek czyli w kolorze fioletowym. Były wiersze, piosenki o śliwkach, prace plastyczne ale największą atrakcją dla dzieci było wykonanie zadań, które przygotowała dla nich pani Jesień i posłała w tajemniczym liście wraz z koszem pełnym darów. Wielką niespodzianką dla dzieci było również nadanie tytułu Króla i Królowej Śliwek. Zdjęcia w szkolnej galerii.

24 września 2016 r.

Na przełaj

        W deszczowo - mgliste wtorkowe przedpołudnie 20 września, na Stadionie Miejskim w Rabce-Zdroju i terenach do niego przylegających, rozegrana została jesienna runda Otwartych Biegów Przełajowych o Puchar Burmistrza Rabki-Zdroju. Wzięło w niej udział kilkuset dziewcząt i chłopców ze szkół reprezentujących gminy: Rabka-Zdrój, Raba Wyżna, Jabłonka, Lipnica Wielka, Krościenko i Czorsztyn. Szkoły za zajęcie miejsc I-III w każdej kategorii dziewcząt i chłopców otrzymały Puchary Burmistrza Rabki-Zdroju. Indywidualnie za zajęcie miejsc I-III wręczono medale, a za lokaty I-VI -dyplomy. Naszą szkołę reprezentowała prawie 30 – osobowa grupa biegaczy, startująca w każdej kategorii wiekowej. Wszyscy oni dobiegli do mety, a najcenniejsze wyniki osiągnęli: Wiola Duda – zdobywczyni srebrnego medalu w kategorii klas III Gim oraz Oskar Macioł, który wywalczył III miejsce i brąz w kategorii klas VI SP. Gratulacje! Zdjęcia w szkolnej galerii i na stronie UM w Rabce – Zdroju.

21 września 2016 r.

Być jak goprowiec

      W poniedziałek 19 września uczniowie klas V i VI szkoły podstawowej wzięli udział w niezwykle interesującym pokazie, który przygotował dla nich rabczański oddział Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Inicjatorami tych zajęć, których celem było przybliżenie codziennej pracy ochotników GOPR –u, byli: p. Maria Pępkowska i p. Piotr Czyszczoń. Zdjęcia w szkolnej galerii.

20 września 2016 r.

Patriotycznie i ekologicznie

     Sobota 17 września zapisała się jako dzień ciekawych zajęć o charakterze wychowawczo - patriotycznym. Grupa uczniów z gimnazjum, pod opieką swoich wychowawców, wraz z pocztem sztandarowym szkoły, wzięła udział w uroczystościach patriotycznych w Rabce – Zdroju zorganizowanych z okazji 77 rocznicy Wojny Obronnej 1939 r. ( relacja i zdjęcia na stronie UM w Rabce – Zdroju). Ich młodsi koledzy wzięli udział w II edycji Akcji Czyste Ponice, polegającej na usuwaniu śmieci z terenu najbliższego środowiska.  Zdjęcia w szkolnej galerii.

18 września 2016 r.

Orlik zwycięski

     W piątek 16 września na rabczańskim orliku odbyły się zawody w piłce nożnej szkół podstawowych, z których zwycięsko wyszła reprezentacja naszej szkoły uzyskując tym samym prawo do reprezentowania gminy Rabka – Zdrój na dalszym etapie tych rozgrywek. Najlepszym graczem  zawodów wybrano piłkarza drużyny z Ponic - Oskara Junga. Tym samym nasi zawodnicy „pomścili” swoich starszych kolegów z gimnazjum, którzy w podobnych rozgrywkach dwa dni wcześniej zajęli IV lokatę. Zdjęcia w szkolnej galerii.

17 września 2016 r.

Apel szkolny

     W słoneczną środę 14 września odbył się na świeżym powietrzu pierwszy szkolny apel, w trakcie którego dyrektor dokonał prezentacji władz samorządu uczniowskiego i nakreślił plan najbliższych działań szkoły. W taką pogodę nietrudno o optymistyczne nastawienie do pracy, co widać było po twarzach wszystkich zebranych. Oby tylko nie był to słomiany zapał.

15 września 2016 r.

Wybory władz uczniowskich

      We wtorek 13 września odbyły się wybory do władz Samorządu Uczniowskiego. O stanowisko przewodniczącego rywalizowało dziewięcioro uczniów z klas IV SP – III Gim: Beata Wójtowicz, Krzysztof Nawara, Sebastian Bednarczyk, Angelika Kalista, Małgorzata Kościelniak, Marzena Gut, Beata Leśna, Aleksandra Kościelniak oraz Katarzyna Bal. Po przeliczeniu głosów przez komisję wyborczą w składzie: Wioleta Duda i Marta Pędzimąż stwierdzono, że w wyborach wzięło udział 101 uczniów, co dało bardzo dobrą frekwencję – 91% uprawnionych przy tylko jednym głosie nieważnym! Komisja ogłosiła, że w wyniku wyborów Przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego na rok szkolny 2016/2017 została Aleksandra Kościelniak z kl. II gimnazjum, a pozostali kandydaci weszli w skład Szkolnej Rady Uczniowskiej. Równolegle odbywały się też wybory na opiekuna SU, które wygrała bezapelacyjne, po raz nie wiadomo który, p. Natalia Rączka, na którą zagłosowała niemal cała brać szkolna. Gratulujemy całej radzie uczniowskiej i opiekunowi chociaż dla nich oznacza to nie splendor ale czas wytężonej pracy. Zdjęcia w szkolnej galerii.

14 września 2016 r.

Sala gimnastyczna wyłania się z ziemi

      Ekipa budowlana, która wygrała przetarg na budowę naszej sali gimnastycznej, trochę „przespała” czas wakacyjny i teraz w zmiennych warunkach pogodowych stara się nadgonić stracony czas. Efekty jeszcze nie są imponujące bo trwają roboty ziemne ale wszyscy fachowcy mówią, że potem prace na pewno nabiorą tempa. Efekty dotychczasowych robót obrazują zdjęcia w szkolnej galerii.

6 września 2016 r.

Zmiany w organizacji zajęć

     Nowy rok szkolny zaczął się od ważnej zmiany w organizacji zajęć punktu przedszkolnego, który od 1 września otrzymał do samodzielnej dyspozycji pomieszczenia przedszkolne i dzięki temu ziściło się marzenie rodziców maluchów aby zajęcia w obu oddziałach przedszkola, rozpoczynały się od rana. Nie odbyło się to bezboleśnie bo straciła na tym klasa III SP, która musiała oddać swoje dotychczasowe pomieszczenie zerówce ale i na to znalazł się sposób. Trzecioklasiści znaleźli swoje nowe miejsce w odremontowanym pomieszczeniu dawnej stołówki/świetlicy, w którym bardzo szybko się zaaklimatyzowali. Po wielu targach i perturbacjach można by więc rzec na koniec „I wilk syty, i owca cała”. W szkolnej galerii można obejrzeć jak wyglądają teraz zajęcia w w/w oddziałach.

5 września 2016 r.

Remonty, remonty…

     W ekspresowym tempie, bo w okresie dwóch tygodni, udało się wykonać na terenie szkoły kilka niezbyt dużych ale bardzo potrzebnych remontów i napraw na ogólną kwotę ponad 20 tys. zł. Całkowicie odnowiona została stołówka, w której przemalowano ściany i wymieniono oświetlenie. Poprzez usunięcie zbędnych pryszniców powiększeniu uległo pomieszczenie przedszkola, które przy okazji zostało także odmalowane i wyposażone w umywalki. Zmieniona została ponadto posadzka w sali nr 3. Na zewnątrz , ratując modrzewie rosnące na szkolnym placu, usunięto fragment kostki pod trawiasty zieleniec, a jej nadmiar zużyto do wyłożenia placyku na śmieciowe kontenery. Ustawiony został także od nowa mostek do tzw. strefy rekreacji i poprawiona droga, którą zniszczyły długotrwałe opady. Zdjęcia w szkolnej galerii.

2 września 2016 r.

Czas do szkoły!

        Nowy rok szkolny 2016/2017 zaczął się tradycyjną mszą św. celebrowaną przez proboszcza – ks. M. Pajdo. Część druga, prowadzona przez Dyrektora Szkoły, odbyła się tradycyjnie przed budynkiem szkoły. Pierwszy dzień zajęć szkolnych zakończył się spotkaniem  uczniów z wychowawcami i wspólną sesją fotograficzną zorganizowaną przez – p. Mieczysława Skórę.  Zdjęcia - w szkolnej galerii.

2 września 2016 r.

Wakacyjne nowiny

          To były dłuuuuuuugie wakacje! Ale nie dla naszej staruszki szkoły, której podwoje nie zamykały się przez niemal cały okres ponad dwumiesięcznych ferii. W pierwszych dniach wakacji fani piłki nożnej schodzili się tutaj do Strefy Kibica podczas kończącego się EURO 2016. W drugiej połowie lipca szkoła gościła 30–osobową grupę pielgrzymów z Grodziska Mazowieckiego, przebywających tutaj w ramach Światowych Dni Młodzieży. 31 lipca była ona świadkiem ponickiego festynu regionalnego, w tym roku szczególnie uroczystego z uwagi na 10-lecie działalności Stowarzyszenia „Poni….ce do kłębka” ( relacja i zdjęcia na stronie - www.ponice.rabka-net.pl ), a od połowy sierpnia rozpoczęły się w niej wakacyjne remonty, zmierzające do poprawy jej bazy edukacyjnej. W pomieszczeniach szkoły powstawał dożynkowy wieniec Prymnych na święto plonów w Rdzawce. Podczas wakacyjnej przerwy dyżurowało przedszkole, odbywały się próby zespoły Prymni i zajęcia aerobiku. Dwie nasze nauczycielki sfinalizowały kolejny szczebel swojego awansu zawodowego: p. Ilona Ponicka – na stopień nauczyciela mianowanego, zaś p. Marysia Pępkowskanauczyciela dyplomowanego. Wszystkie te informacje bledną jednak przy tej najważniejszej – w trakcie wakacji ruszyła budowa SALI GIMNASTYCZNEJ!  Uff! Nareszcie. A najwięksi malkontenci uważali, że prędzej nastąpi dzień Sądu Ostatecznego niż rozpoczęcie tej kluczowej dla szkoły inwestycji. Zdjęcia – w szkolnej galerii i na stronach lokalnych portali internetowych.  

1 września 2016 r.